Masz dzieci? Zapłacisz mniej za OC

fot. Radio Rodzina

Posiadanie dzieci wiąże się z wielką radością, ale też dużymi wydatkami. W związku z tym ważne są wszelkie oszczędności, a okazuje się, że te można w tej sytuacji uzyskać także na ubezpieczeniu OC. Dlaczego ubezpieczyciele stosują ulgi dla kierowców z pociechami i na jakie upusty można w takiej sytuacji liczyć?

Jakie mogą być różnice w cenie OC?

Od pewnego czasu widoczny jest trend rosnących cen ubezpieczeń OC. Wszyscy kierowcy poszukują oczywiście czynników, które wpływałyby na korzystniejszą wycenę ze strony towarzystw ubezpieczeniowych. Okazuje się, że takim czynnikiem jest posiadanie potomstwa. Możesz zatem płacić za podobne auto niższą składkę od Twojego sąsiada, który dzieci nie posiada. Pamiętaj również o tym, że nie zawsze musisz płacić pełną wyliczoną kwotę jeśli jesteś właścicielem samochodu niepełny rok. Sprawdź poradnik sprzedaży samochodu a OC i zwrotu składki na www.najtaniejuagenta.pl.

Porównanie kalkulacji dla kierowców o podobnym profilu, lecz bezdzietnych lub posiadających dzieci, wykazuje naprawdę spore różnice. W przypadku osób z jednym dzieckiem cena może być o ponad 200 złotych niższa, a ta różnica staje się jeszcze większa w sytuacji osób, które mają dwójkę lub więcej dzieci. Tym samym dysproporcje względem kierowców bez dzieci, mogą tu sięgać nawet koło 25% ceny polisy, co jest bardzo wyraźną różnicą. O ile rodzice muszą się zatem liczyć z wieloma innymi wydatkami, to w przypadku OC, mogą akurat solidnie zaoszczędzić.

Z czego wynika fakt, że ubezpieczyciele stosują zniżki dla osób z dziećmi?

W praktyce chodzi tutaj o fakt postrzegania takich osób. Podobnie jak w innych sferach społecznych, ludzie, którzy zdecydowali się na założenie rodziny, wydają się być bardziej ustatkowani, gdyż dzieci wpływają na ich sposób bycia i postrzeganie świata. Ubezpieczyciele zakładają zatem, że kierowcy przewożący dzieci jeżdżą wolniej, ostrożniej i zwracają większą uwagę na przepisy. Podczas podróży dbają bowiem nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale też przede wszystkim potomstwa. Taki styl jazdy wiąże się z mniejszą liczbą ryzykownych manewrów na drodze, a co za tym idzie stłuczek. Przekłada się to zatem na niższy koszt ubezpieczenia. Warto jednak warto mieć aktualną polisę – w razie wypadku ZUS może wypłacić pieniądze niepełnosprawnym, ale dodatkowe ubezpieczenie z OC i NNW zawsze będzie pomocne.

Warto też zwrócić uwagę na pośredni czynnik, który może wpływać na niższe OC w przypadku rodziców. Otóż decydując się na potomstwo, kierowcy przeważnie zmieniają pojazd na rodzinny, a więc większy i bezpieczniejszy. Ubezpieczyciele przy kalkulacji biorą pod uwagę wiele czynników, w tym profil i markę pojazdu. Z pewnością dokonają zatem niższej wyceny dla rodzica z samochodem kombi, niż dla singla jeżdżącego zdecydowanie szybszym autem sportowym. Najlepsze oferty ubezpieczeń samochodowych znajdziesz na stronie https://najtaniejuagenta.pl/.

Zniżka związana z dziećmi jest czasowa

Oczywiście warto pamiętać o tym, że zniżka OC wynikająca z posiadania dzieci, nie jest czymś co będzie przypisane do kierowcy na stałe. Działają one okresowo, a konkretnie w tym czasie, gdy dziecko jest nieletnie. U wielu ubezpieczycieli takie zniżki nie obowiązują już w momencie ukończenia przez dziecko piętnastego roku życia. Na tym etapie widoczny jest wręcz odwrotny trend.

W przypadku posiadania starszych dzieci, które są już w wieku uprawniającym ich do nauki jazdy lub takich, które mogą już wyrobić prawo jazdy, OC rodzica może się okazać droższe. To właśnie z tego względu wiele towarzystw ubezpieczeniowych pyta również, czy w gospodarstwie domowym kierowcy, mieszkają pełnoletni potomkowie. W takiej sytuacji ubezpieczyciele nie mają oczywiście pewności, ale mogą domniemywać, że młodzi kierowcy przynajmniej okazyjnie będą pożyczać samochód od rodziców. Oczywiście przy braku doświadczenia u takich osób, ryzyko spowodowania przez nie stłuczki jest o wiele większe. Z tego względu w przypadku dzieci wkraczających w pełnoletność, rodzice mogą się z kolei liczyć z nieco wyższym OC.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content