Wzrosła liczba osób z podejrzeniem o SARS – CoV-2

Jak informuje Biuro Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w związku z sytuacją związaną  z zagrożeniem koronawirusem na terenie województwa dolnośląskiego nie ma potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa. Z pięciu do ośmiu wzrosła liczba podejrzanych o chorobę.

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się dziś (5.03) briefing prasowy z udziałem Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego oraz Krajowej Konsultant Medycyny Rodzinnej Pani Agnieszki Mastalerz – Migas. 

Podczas konferencji Wojewoda Dolnośląski przedstawił aktualne dane, poinformował o przeprowadzonych spotkaniach z przedstawicielami lekarzy medycyny rodzinnej oraz Rektorem Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Piotrem Ponikowskim. Zaapelował także o ograniczenie wizyt w szpitalach i przychodniach, szczególnie przez osoby starsze. Poinformował o uruchomionej przez PZU infolinii dla Polaków w związku z zagrożeniem koronawirusem. Inicjatywa ma wspierać publiczną służbę zdrowia.

– Mamy w tej chwili możliwość konsultacji telefonicznych, a nawet prowadzenia wideokonferencji, podczas której lekarz może pacjenta zobaczyć. Ograniczenie wizyt w szpitalach i przychodniach to realne zmniejszenie szansy na rozprzestrzenianie się wirusa– podkreślił Wojewoda Dolnośląski. 

Po przeprowadzeniu takiej konsultacji lekarz decyduje czy istnieje konieczność skontaktowania się ze stacją sanitarno – epidemiologiczną i udanie się do szpitala chorób zakaźnych. Ponadto konsultacja ma też wartość informacyjną i umożliwia uzyskanie wiedzy na temat koronawirusa.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:

liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja – 87

liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 260

liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania  na 2019-nCoV – 8

ZOBACZ TAKŻE:

Badania na obecność koronawirusa wykonuje już 11 laboratoriów w Polsce, a wkrótce będzie ich 13. Obecnie badania przeprowadzane są już w: Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie oraz w następujących Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych: w Olsztynie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Łodzi i Poznaniu. W przyszłym tygodniu diagnostyka będzie przeprowadzana także w  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz Lublinie.

Inf. Biuro Prasowe Wojewody Dolnośląskiego

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content