Były senator J. Pinior skazany za korupcję

Fot. Tomasz Leśniowski / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Wrocławski sąd skazał Józefa Piniora – byłego opozycjonistę, jednego z liderów dolnośląskiej Solidarności – na półtora roku więzienia. Były senator PO został skazany za przyjęcie łapówek od przedsiębiorców w zamian za pomoc w załatwieniu ich spraw w resortach środowiska i infrastruktury.

Wyroki półtora roku pozbawienia wolności usłyszeli: były senator i europoseł Józef Pinior, oraz jego asystent Jarosław Wardęga. Oprócz tego będą musieli zapłacić grzywnę po 5 tysięcy złotych każdy. Skazani zostali też biznesmeni, którym Józef Pinior miał załatwić pomyślne decyzje w dwóch ministerstwach. Przedsiębiorcy usłyszeli wyroki roku i dziesięciu miesięcy więzienia.

Chodziło o budowę galerii handlowej w Jeleniej Górze oraz interwencję w sprawie prowadzenia kopalni w Lądku Zdroju. Józef Pinior miał przyjąć odpowiednio 40 i 6 tysięcy złotych łapówki w zamian za pomoc w tych przedsięwzięciach.

Były senator nie przyznaje się do winy twierdząc, że nie były to łapówki a jedynie pożyczki.

Dzisiejsze wyroki nie są prawomocne. Są niższe niż te, których domagał się oskarżyciel. Prokuratura wnioskowała o 3,5 roku więzienia dla Józefa Piniora i Jarosława Wardęgi.

iar/gk

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content