Wrocławski Teatr Pantomimy ma nową dyrektor. W planach remont i premiery

fot. Radio Rodzina

Zadania remontowe, włączenie przestrzeni miejskiej w sztukę oraz ewolucyjna praca nad językiem scenicznym – to kilka priorytetów, o których mówiła dziś nowa dyrektor naczelna Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Olga Nowakowska.

Dotychczas związana m.in. Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Dialog czy Strefą Kultury Wrocław, Olga Nowakowska wygrała konkurs na szefa teatru Pantomimy i od 1 lutego br. pełni obowiązki naczelnej. Umowa została zawarta na okres pięciu lat, potrwa do sierpnia 2025 roku.

Premiery, slamy mimiczne, inicjatywy artystów

Widzowie mogą spodziewać się kilku nowości. Premiera spektaklu na podstawie „Wieczoru trzech króli” W. Szekspira w reżyserii Piotra Cieplaka czy slamy mimiczne w przestrzeni miejskiej to niektóre z nich – zapowiada Olga Nowakowska:

Oldze Nowakowskiej od 1 marca będzie asystował Leszek Bzdyl, który obejmie funkcję dyrektora artystycznego. Zespół Wrocławskiego Teatru Pantomimy (liczący obecnie 18 osób) nie zostanie powiększony. Dyrekcja chce jednak skupić się na doskonaleniu technik i otwarciu sceny na indywidualne inicjatywy artystyczne.

Zwiększony budżet

Wrocławski Teatr Pantomimy zarządzany jest przez władze Sejmiku Wojewódzkiego. Decyzją radnych do budżetu instytucji wróciło 600 tys. zł. Łącznie do wydania w tym roku będą ok. 3 mln złotych, tłumaczy Olga Nowakowska:

Stan techniczny budynku

Teatr Pantomimy usytuowany jest w willi po Henryku Tomaszewskim. Budynek jest w dramatycznym stanie technicznym. Do tego nie ma sceny. Teatr korzysta z sali prób przy al. Dębowej 16, a spektakle grane są m.in. w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.

Pieniądze, poza działaniami artystycznymi, zostaną przeznaczone na remonty w perspektywie długofalowej – mówi Michał Bobowiec, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego:

Pierwsze decyzje nowej dyrektor również związane będą z remontem willi:

* Olga Nowakowska – manager kultury, producentka spektakli i do niedawna dyrektor finansowa Strefy Kultury Wrocław. Pracowała w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content