FoodSHIFT2030: Ogrody społeczne i krótsza droga żywności z pola na stół

fot. Radio Rodzina

Wrocław jest jednym z 9 europejskich miast zaangażowanych w projekt FoodSHIFT2030, który ma przyczynić się do zmiany systemu żywienia mieszkańców miast i zahamowania degradacji środowiska.

Uruchomione zostaną działania na rzecz tworzenia ogrodów społecznych w mieście, jednym z  elementów miejskiego rolnictwa, mogącego stać się dla mieszkańców źródłem warzyw, ziół, owoców.

Ideą jest, aby mieszkańcy utworzyli lokalne społeczności skupione wokół produkcji żywności – Marta Sylla, Uniwersytet Przyrodniczy.

Wyznaczona zostanie strefa żywicielska miasta, a konsumenci zyskają dostęp do informacji  gdzie i jacy producenci w okolicy wytwarzają żywność zgodnie ze standardami niskoemisyjnej produkcji.

Będziemy wspierać mieszkańców wiedzą, jak taki ogród uprawiać i wzmacniać świadomość o marnotrawieniu żywności  – mówi Monika Onyszkiewicz z Fundacji EkoRozwoju.

Droga od producenta do konsumenta zostawia tzw. „ślad węglowy”. Ważny jest także sposób produkcji na własny użytek. Mówi Małgorzata Świąder, z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Skorzystają też producenci żywności w regionie, bo dostaną wsparcie merytoryczne i narzędzia, by tworzyć sieci korzystnych powiązań z konsumentami.

Istnieją duże firmy rolnicze i bardzo dużo małych lokalnych rolników, którzy nie mają szans na eksport i sprzedaż do dużych sklepów sieciowych – zaznacza Emila Chmura Sznajder z Gospodarstwa Rolnego M. Sznajder, kiszone warzywa z Doliny Baryczy.

Gospodarstwo w Wiszni Małej słynie z moreli, tymczasem w październiku mogliśmy kupić morele z np. Portugalii.

Pokazowe dydaktyczne ogrody pilotażowe powstaną przy wrocławskich szkołach. Mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

UPWr i Fundacja EkoRozwoju planują uruchomienie telefonicznych konsultacji, dzięki którym mieszkańcy będą mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia „doradcy ogrodniczego”. Naukowcy z UPWr prowadzą badania nad najskuteczniejszymi w naszych warunkach formami miejskich upraw.

FoodSHIFT2030 to projekt międzynarodowy finansowany przez Unię Europejską, realizowany także w Atenach, Awinionie, Barcelonie, Braszowie, Berlinie, Kopenhadze. 

mat.pras./mb

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content