Czym jest Plan Wilda?

fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

Samorząd Województwa Dolnośląskiego stawia na transport kolejowy. Co roku z regionalnych przewoźników korzysta ok. 29 mln osób. Na 91 miast w regionie wciąż nie ma połączeń do 1/3 z nich. W ciągu 2 kadencji władze samorządowe chcą to zmienić za pomocą tzw. Planu Wilda.

Patryk Wild, radny Bezpartyjnych Samorządowców, przewodniczący Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego opowiedział nam w audycji „Poranny Gość” o tzw. Planie Wilda.

– Pod względem poziomu wzrostu pasażerów jesteśmy najlepsi w Polsce od 2012 roku. Wzrost wynosi 100 proc., mówi Patryk Wild, radny Bezpartyjnych Samorządowców.

– Mamy 91 miast na Dolnym Śląsku z czego jedna trzecia z nich nie ma obsługi transportu kolejowego m. in. są to miejsca turystyczne (Karpacz, Radków).

– To plan ambitny, ale i realny, zaznacza przewodniczący Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

– Połączeń kolejowych nie mamy w regionie głównie na południu, ale także w Zagłębiu Miedziowym np. w Bogatyni czy Polkowicach, wylicza Wild.

Transport kolejowy powinien dojeżdżać także do miast uzdrowiskowych jak: Świeradów Zdrój, Przerzeczyn Zdrój, Szczawno Zdrój czy Lądek Zdrój.

– Na realizację planu potrzeba ok.500-600 mln złotych, które w większości będą pochodzić ze środków Unii Europejskiej, rządowego programu „Kolej Plus” oraz częściowo z budżetu województwa.

– Do niektórych miejsc kolej nie będzie jednak dojeżdżać jak np. do Prusic i Złotego Stoku. Mamy tu pewien pomysł technologiczny, zaznacza radny Bezpartyjnych Samorządowców.

– To rozwiązanie nowoczesne i wykorzystujące korytarze po liniach kolejowych.

Chodzi przede wszystkim o likwidację obszarów wykluczenia transportowego, to szansa na rozwój turystyki weekendowej, kolej także ogranicza emisyjność gazów, które powodują smog w regionie, puentuje Patryk Wild.

Przypomnijmy w tym roku uruchomiono już połączenia do Bielawy i Lubina.

POSŁUCHAJ:Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content