Od Palast Theater do DCF – 110 lat kina we Wrocławiu

Fot. z zbiorów Michała Karczmarka

Pokazy największych kinowych hitów stulecia, pokazy zrekonstruowanych polskich produkcji, wystawy plakatów i fotosów, spotkania z twórcami, a także wycieczki szlakiem dawnych wrocławskich kin – Dolnośląskie Centrum Filmowe zapowiada huczne obchody swojego jubileuszu.

Dolnośląskie Centrum Filmowe to najstarsze kino we Wrocławiu – jego historia sięga początków XX wieku, kiedy to w dawnym Breslau na jego miejscu stał Palast Theater. Pierwszy seans filmowy odbył się tam 3 września 1910 r. Wielką atrakcją, która miała przyciągnąć widzów na pokaz filmu, była możliwość zostania sfilmowanym tuż przed seansem, a następnego dnia obejrzenia w nowo otwartym kinie swojego wiernego naturze żywego obrazu, jak zapowiadano w „Schlesische Zeitung”. Właścicielem kina był wówczas Franz Thiemer, który w lokalnej prasie gorąco zachęcał wrocławian do odwiedzenia „najpiękniejszej sali barokowej Wrocławia”.

– mówi dyrektor kina DCF Jarosław Perduta.

Historię naszego kina tworzyły nie tylko filmy tu wyświetlane, ale także widzowie, którzy odwiedzali nas przez dekady. I właśnie ich chcemy zaprosić do tego, aby dzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z DCF a także naszym poprzednikiem – kinem Warszawa. Specjalnie dla nich otworzymy platformę internetową, na której będziemy umieszczać spisane i nagrane wspomnienia. Dlatego już dziś zapraszamy do kontaktu każdego, kto chciałby się podzielić swoimi wspomnieniami i zdjęciami.

– mówi dyrektor kina DCF Jarosław Perduta.

Oficjalnie obchody jubileuszowe rozpoczną się 30 stycznia, a otworzy je specjalny pokaz filmu „Bestia” z 1917 roku z Polą Negri w roli głównej i muzyką na żywo. Będzie to pierwsze spotkanie w ramach zaplanowanego na cały rok cyku „Dekady”, podczas którego w DCF wyświetlane będą filmowe arcydzieła reprezentatywne dla każdej z dekad minionego stulecia, m.in. „Metropolis”, „La Strada” czy „Casablanka”. 30 stycznia otwarta zostanie także wystawa prezentująca archiwalne afisze filmowe i repertuary kina Warszawa z lat 40-tych ubiegłego stulecia.

Obchody rocznicowe obejmują nie tylko Wrocław, ale również inne kina należące do sieci Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Fotografia ze zbiorów Michała Karczmarka

Źródła: materiały prasowe i Trzy początki. Od Palast-Restaurant i Palast-Theater przez kino „Warszawa” do Dolnośląskiego Centrum Filmowego, oprac. Michał Karczmarek, Kamilla Jasińska, 2020.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl