Najciekawsze wydania Biblii na wystawie „Historia Słowa Bożego”

fot. Radio Rodzina

Ponad 3500 lat historii, natchnienie Ducha Św. i kilkaset wydań w językach całego świata. Pismo Święte ma fascynujący przebieg dziejów. W jaki sposób oraz w jakim stanie dotarło do naszych czasów? O tym opowiada najnowsza wystawa w Bibliotece im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

Wystawę pt. „Historia Słowa Bożego” otwarto na parterze Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (ul. Rynek 58). To tam mieści się Galeria pod Plafonem, którą zaaranżowano do celów edukacyjnych. Swoje zbiory udostępniła Fundacja Aeropag, a jej przewodnicy dzielą się wiedzą.

Biblia Wujka, Biblia Gdańska, wydania zagraniczne

Po wejściu do biblioteki naszym oczom ukazuje się podwieszana instalacja, obok niej ustawiono mapy, ryciny, plakaty i plansze opowiadające historię powstania Pisma Świętego. Wystawa co miesiąc odwiedza inne miasto, w styczniu gości we Wrocławiu.

Kopie i faksymile, które zgromadziliśmy, przyciągają uwagę – mówi Igor Włosek, opiekun wystawy:

Odwiedzający są ciekawi, czy Biblia, którą dzisiaj używamy, jest tożsama z oryginalnymi tłumaczeniami.

Manuskrypty z Izraela

Na wystawie widzimy m.in. pergaminy i papirusy z różnych okresów. Ciekawostką jest forma zwojów znad Morza Martwego, na których zachowały się fragmenty Księgi Izajasza – tłumaczy Igor Włosek.

Chętni mogą też poczytać zapiski Jana Sebastiana Bacha w Biblii, z której kompozytor korzystał na co dzień:

Wystawa o „Historii Słowa Bożego” jest czynna codziennie (oprócz niedziel) w holu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. Potrwa ona do 25 stycznia. Wstęp wolny.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content