Ważna zmiana dla podatników. PIT, CIT i VAT zapłacimy na mikrorachunek

fot. Radio Rodzina

Od 2020 roku podatki PIT, CIT i VAT należy wpłacać na mikrorachunki, a nie rachunki urzędów skarbowych, jak dotychczas. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na starych zasadach, czyli np. na ROR.

Z dniem 1 stycznia br. Ministerstwo Finansów wprowadziło zmiany w płaceniu trzech rodzajów podatków: PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych), CIT (od osób prawnych) i VAT (od towarów i usług). Mikrorachunek, czyli indywidualny rachunek podatkowy, ma usprawnić sposób rozliczania się z urzędem i pomóc w identyfikowaniu podatników.

Czym jest mikrorachunek?

Podatnicy nie muszą składać w urzędzie żadnego wniosku. Sprawdzają natomiast korzystając z generatora, jaki jest numer indywidualnego mikrorachunku i na ten numer opłacają podatki PIT, CIT bądź VAT.

Dostęp do mikrorachunku uzyskujemy po podaniu identyfikatora, czyli numeru NIP lub PESEL, tłumaczy Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek z Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu:

Gdzie sprawdzić swój numer?

Pracownik lub pracodawca musi wejść na stronę podatki.gov.pl i skorzystać z generatora mikrorachunku podatkowego. Działa on całą dobę, zarówno na komputerze, tablecie, jak i w telefonie. Do uruchomienia generatora przygotowujemy PESEL (osoby fizyczyne) lub numer NIP (osoby prowadzące działalność gospodarczą, płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne/zdrowotne). Swój numer można sprawdzić też w dowolnym urzędzie skarbowym.

Jak wygląda numer?

Co, jeśli ktoś nie posiada numeru PESEL lub NIP?

W takim wypadku podatek należy wpłacić na rachunek podatkowy swojego urzędu skarbowego. W przelewie podajemy numer dokumentu, np. paszportu, dowodu osobistego, aby urząd skarbowy mógł zidentyfikować podatnika i prawidłowo rozliczyć wpłatę.

Pomoc seniorom i osobom z utrudnionym dostępem do Internetu

Jeśli płatnicy będą mieli trudność w wygenerowaniu numeru rachunku na stronie resortu, mogą skorzystać z bezpośredniej pomocy w Urzędzie Skarbowym:

Ma być prościej i wygodniej

Mikrorachunek ma ułatwić wygodną i prostą zapłatę podatku PIT, CIT, VAT. Swój numer będzie można sprawdzić z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Po przeprowadzce lub zmianie siedziby firmy numer rachunku pozostanie taki sam. Dla płatników to również możliwość szybszego otrzymania zaświadczenia np. o niezaleganiu w podatkach.

Gościem Radia Rodzina była Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, rzecznik Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, która opowiedziała o tym, czym jest mikrorachunek podatkowy, jak skorzystać z prawidłowego identyfikatora oraz o rozwiązaniu dla osób, które np. nie posiadają numeru PESEL, a muszą zapłacić podatek.

POSŁUCHAJ ROZMOWY:

mat.pras./Daria Detlaf

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content