Policyjna akcja „Bezpieczne ferie 2020” na Dolnym Śląsku

fot. Radio Rodzina

Już od poniedziałku dzieci i młodzież z poszczególnych województw rozpoczną ferie zimowe – czas wyczekiwanego odpoczynku od codziennych obowiązków. Na drogach i w miejscowościach wypoczynkowych pojawi się więcej pojazdów zwłaszcza autobusów przewożących najmłodszych na upragniony wypoczynek. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim podróżnym i osobom wypoczywającym na terenie naszego województwa, dolnośląscy policjanci już dziś rozpoczynają intensywne działania prewencyjno-kontrolne, włączając się w ogólnopolską akcję „Bezpieczne ferie 2020”.

Co prawda uczniowie z Dolnego Śląska ferie zimowe rozpoczną 10 lutego, ale już od poniedziałku dzieci i młodzież z niektórych województw będą cieszyć się z dwutygodniowego okresu relaksu i wypoczynku od szkolnych obowiązków. W związku z tym od dziś do dnia 23 lutego 2020 r. Policja w całej Polsce prowadzić będzie akcję „Bezpieczne ferie 2020”. Dolnośląscy funkcjonariusze oczywiście włączają się w te działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego zarówno osobom korzystającym z wypoczynku i przemieszczających się w tym celu po kraju, jak również tym wszystkim, którzy odpoczywać będą w miejscu swojego zamieszkania. 

Funkcjonariusze już rozpoczęli działania profilaktyczno-kontrolne. Ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym, a w szczególności bezpiecznego przejazdu dzieci i młodzieży do miejsc wypoczynku i związane z tym bezpieczeństwo na drogach.

Policjanci ruchu drogowego jak co roku zintensyfikują liczbę kontroli drogowych, podczas których sprawdzą stan techniczny pojazdów, jego wyposażenie, stan trzeźwości kierujących oraz dokumenty wymagane w związku z kierowaniem pojazdem i jego używaniem. Pod szczególnym nadzorem znajdą się autobusy przewożące najmłodszych. Jednocześnie mundurowi zwrócą uwagę na bezpieczeństwo pieszych, którzy poruszając się po drodze, po zmroku, poza terenem zabudowanym powinni mieć elementy odblaskowe. Jest to o tyle ważne, aby kierowca samochodu mógł wcześniej dostrzec pieszego i odpowiednio do sytuacji zareagować.

Funkcjonariusze realizujący działania oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, szczególną uwagę będą zwracali na:

  • stan psychofizyczny kierowców,
  • przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów,
  • zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
  • prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.

W przypadkach zaistnienia utrudnień w ruchu, policjanci podejmą działania zmierzające do przywrócenia płynności oraz udzielą kierującym informacji o zaistniałych utrudnieniach i zorganizują objazdy. Każdy uczestnik ruchu drogowego może liczyć na wsparcie funkcjonariuszy, którzy udzielą pomocy każdemu, kto będzie jej potrzebował.

Na Dolnym Śląsku, który co roku jest częstym celem podróży dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, już w ten weekend możemy zaobserwować wzmożony ruch na drogach. Duża liczba pojazdów w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi zawsze zwiększają skalę zagrożeń czyhających na kierowców. By bezpiecznie dojechać na miejsce wypoczynku i wrócić później do domu, musimy pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących wszystkich uczestników ruchu drogowego :

  • należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego (stosować się do ograniczeń prędkości, dostosować styl jazdy do warunków panujących na drodze),
  • przed każdą podróżą należy sprawdzić stan techniczny pojazdu (m.in. sprawność układu hamulcowego, poziom płynów eksploatacyjnych),
  • koniecznie trzeba zadbać o bezpieczeństwo pasażerów, w szczególności dzieci,
  • przed wyjazdem należy zwrócić uwagę na swój stan psychofizyczny (kierowca powinien być wypoczęty i bezwzględnie trzeźwy).

Stosując się do powyższych wskazówek, zwiększamy szansę na to, iż nasza podróż przebiegnie bez przykrych niespodzianek, a wypoczynek podczas ferii zimowych upłynie bezpiecznie i będzie źródłem niezapomnianych pozytywnych doświadczeń.

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content