Wrocławskie ZOO przekazuje wsparcie dla zwierząt w trawionej pożarami Australii

fot. Radio Rodzina

ZOO Wrocław podjęło decyzję o przekazaniu 10 tys. dolarów australijskich na fundusz Zoos Victoria Bushfire Emergency Wildlife Fund na rzecz ratowania zwierząt w płonącej części Australii. Każdy może pomóc, bo pieniądze pochodzą z dobrowolnych dopłat 1 zł do biletu ZOO NA RATUNEK. Jednocześnie na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka na ten cel.

Jak przyznaje dyrektor wrocławskiego Zoo Radosław Ratajszczak, sytuacja jest dramatyczna. – Australia jest przystosowana do lokalnych pożarów. Te, które widziałem, obejmowały kilka-kilkadziesiąt hektarów. Teraz płoną ich miliony, nie tylko ściółka, ale i wysokie drzewa.

Pożary trawią Australię od września ubiegłego roku. Ofiarami są nie tylko ludzie, ale również przyroda. Szacuje się, że w ogniu i na skutek zatrucia dymem mogło zginąć nawet 500 mln zwierząt. – Przybliżona liczba zwierząt, które zginęły, będzie do oszacowania dopiera za kilka miesięcy – dodaje dyrektor.

Giną endemiczne gatunki

Pożary zabijają koale i kangury, ale też tysiące endemicznych (niewystępujących nigdzie indziej na świecie) gatunków zwierząt.

Podejrzewa się, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni wyginął grubogonik na Wyspie Kangura – malutki torbacz magazynujący tłuszcz w ogonie. Na skraju wyginięcia jest żałobnica brunatna – piękny ptak z rodziny kakaduowatych, którego populację udało się w ostatnich latach odbudować oraz kangorszczur długonogi. Taka sytuacja może za chwilę dotknąć kolejne gatunki.

Ocalałe zwierzęta potrzebują opieki weterynaryjnej i pożywienia.

– W obliczu tak wielkiej tragedii, nie można pozostać obojętnym. Dlatego postanowiłem przekazać część środków, z funduszu ochrony gatunkowej, na pomoc w ratowaniu zwierząt z pożarów w Australii na ręce funduszu prowadzonego przez Zoos Victoria w Melbourne. Lekarze weterynarii i opiekunowie zwierząt z tego zoo to specjaliści, którzy wiedzą, jak zająć się dzikimi zwierzętami – pisze również w swoim oświadczaniu Radosław Ratajszczak.

Z przekazanych środków sfinansowane zostaną lekarstwa, dodatkowa opieka weterynaryjna, rehabilitacja, czy budowa tymczasowych punktów opieki nad ocalonymi zwierzętami.

Każdy może pomóc poprzez:

  • Wpłatę na zbiórkę publiczną, którą ZOO Wrocław uruchomiło w porozumieniu z Zoos Victoria w Melbourne http://zrzutka.pl/Australia
  • Wpłatę darowizny lub 1% podatku na Fundację Dodo (KRS 0000623492) – http://fundacjadodo.pl, w tytule przelewu należy wpisać „Australia”: PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław, nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040
  • Wybór biletu NA RATUNEK z opcją +1 zł do biletu wstępu do zoo, dzięki czemu uzbierane zostaną kolejne środki, by dalej pomagać.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content