Troska o stworzenie, odpowiedzialność i solidarność z cierpiącymi – rozważanie brata Aloisa

fot. Radio Rodzina

Choć wieczorna modlitwa w Hali Stulecia zakończyła się oklaskami i okrzykami radości z powodu ogłoszenia miejsca kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych, warto wczytać się w rozważanie brata Aloisa przygotowane na modlitwę. Dziś dotyczyło ono troski o stworzony świat.

Podczas modlitwy czytany był fragment Księgi Rodzaju, mówiący o stworzeniu człowieka. Brat Alois podkreślił, że opis stworzenia zwraca uwagę na odpowiedzialność ludzi, którzy mają troszczyć się o ziemię. Prosił, by to zadanie młodzi potraktowali poważnie.

W Taize jesteśmy pod dużym wrażeniem, kiedy poznajemy, jak wielu spośród was z zaangażowaniem troszczy się o stworzony świat, o ochronę różnorodności biologicznej, uproszczenie sposobu naszego życia. Razem z moim pokoleniem powinniśmy prosić was o przebaczenie za to, że tak bardzo zlekceważyliśmy tę odpowiedzialność. Konsumpcjonizm zajął zbyt wiele miejsca, tak jakby na tym polegało szczęście. Skłaniacie nas do zmiany stylu życia, aby stało się ono równocześnie skromniejsze i bardziej skoncentrowane na tym, co istotne.

Gwałtownie postępujące zmiany klimatu i środowiska mogą być, zdaniem brata Aloisa, okazją do dawania świadectwa przez chrześcijan. Ważne jest jednak, by stale być w drodze, ale nie wykorzenionym, jak mówi hasło tegorocznego spotkania. Przywołał przykład japońskiej wolontariuszki, która pomagała ofiarom tsunami w rejonie Fukushimy. – Wciąż jeszcze słyszę jej słowa: „Tak wielu ludzi jest tam wykorzenionych, oni stracili wszystko” – wspominał brat Alois.

Czasem w zetknięciu z cierpieniem czujemy się zupełnie bezradni. Przypomnijmy sobie wtedy, że modlitwa jest drogą zawsze dla nas dostępną. Czy jeśli powierzamy Bogu kogoś innego lub swoje trudne sprawy, coś się zmienia? Nie wiemy i na szczęście nie możemy zmierzyć odpowiedzi Boga na nasze modlitwy, Bóg wykracza poza nasze kalkulacje. Jedno jest jednak pewne: kiedy wszystko powierzamy Bogu, stajemy się bardzo głęboko solidarni ze swoim bliźnim, łączymy się z solidarnością samego Chrystusa, który dzisiaj cierpi z osobami przeżywającymi trudne doświadczenia. Modlitwa sprawia, że wyruszamy w drogę, dzięki niej stajemy się odpowiedzialni za innych i za siebie samych.

Brat Alois podkreślił, że nasza modlitwa może być bardzo uboga, ale Chrystus rozumie nasze serca.

Kiedy zaczniemy się modlić, może się zdarzyć, że będziemy roztargnieni, że z trudem będziemy znajdować słowa. Pamiętajmy, że Jezus Chrystus już jest w najdalszej głębi nas samych, On nas zna. Nasza modlitwa może być bardzo uboga, ale On rozumie nasze serca. Odważmy się na kilka chwil wytchnienia z Nim, sami lub z innymi osobami w pięknej wspólnej modlitwie.

Na koniec brat Alois podziękował wszystkim, którzy przyjmują pielgrzymów, którzy otworzyli swoje domy i okazali gościnność, a także zwierzchnikom wspólnot chrześcijańskich we Wrocławiu i władzom miasta. Powiedział również, że pielgrzymka zaufania będzie trwała nadal, a w 2021 roku odbędzie się jej wyjątkowy etap: bracia wraz z młodymi osobami udadzą się do Ziemi Świętej.

Po spotkaniu, które odbywało się w marcu tego roku w Bejrucie, chcielibyśmy okazać naszą solidarność osobom, które starają się wprowadzać pokój na Bliskim Wschodzie.

Teksty rozważań brata Aloisa dostępne są TUTAJ

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content