Dzisiąty Orszak Trzech Króli. Co? Gdzie? Kiedy? [SPRAWDŹ]

fot. Radio Rodzina

6 stycznia to święto Trzech Króli. W dniu Objawienia Pańskiego już po raz dziesiąty ulicami Wrocławia przejdzie uroczysty pochód. Będzie Św. Jan Chrzciciel, Latarnik Wrocławski i aż 10 Świętych Rodzin. Start o godz. 12.30 wyruszy z Ostrowa Tumskiego.

Jubileuszowy Orszak Trzech Króli to szczególna okazja do wspólnego świętowania. 

– Dziesiąty Orszak to ogromna radość dla nas! Cieszymy się, że Wrocław tak licznie przybywa na Orszak – dotychczas wzięło w nim udział łącznie 120 tys. osób i 3 tys. aktorów! Serdecznie dziękujemy mieszkańcom za obecność i wspólne trwanie w radości Bożego Narodzenia

– mówili Lilianna Sicińska, organizator.

Jubileusz

 Z okazji jubileuszu zaplanowano wiele niespodzianek.

– Orszakowy jubileusz to też okazja do wspomnień. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy choć raz uczestniczyli w OTK, aby przesłali do nas za pośrednictwem Facebooka swoje orszakowe anegdoty oraz rodzinne ciekawostki związane z tym wydarzeniem. Będziemy je publikować na naszym FB, a najciekawsze nagrodzimy

– zachęca Elżbieta Woźniak-Łojczuk, rzecznik prasowy OTK.

Jak co roku Orszak ma też cel charytatywny. Tym razem będzie to kwesta na wsparcie dzieci korzystających z Centrum dla Dzieci i Młodzieży, prowadzonego przez Caritas. 

Świętowanie zakończy koncert Arki Noego na wrocławski Rynku. 

Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy i kadzidła. Poświęconą kredą znaczy się drzwi mieszkań literami K+M+B lub C+M+B oraz aktualny rok. Litery te interpretuje się jako inicjały trzech Mędrców. Jednak pierwotne tłumaczenie tego zapisu oznacza „Christus Mansionem Benedicat – Niech Chrystus błogosławi mieszkanie”.

Wigilia u wiernych obrządków wschodnich

6 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego, do wigilijnych stołów zasiądą prawosławni i grekokatolicy, którzy Boże Narodzenie świętują 13 dni później, wg. kalendarza juliańskiego.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content