Uczestnicy Taizé wspólnie w katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu

fot. Radio Rodzina

Katedra ukraińskiego kościoła greckokatolickiego we Wrocławiu staje się przez najbliższe dni miejscem spotkań i dialogu różnych kultur. To tu Wschód łączy się z Zachodem podczas wspólnych liturgii oraz warsztatów.

Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu ma charakter ekumeniczny. Tak było podczas dzisiejszej liturgii w katedrze greckokatolickiej pw. św. Wincentego i św. Jakuba przy ul. Nankiera 15. W nabożeństwie, które rozpoczęło się o 10:00 uczestniczyły setki osób.

Jestem przekonany, że Bóg działa jednakowo. Nawet poprzez tę liturgię dociera do serc.

– mówi Tomasz, uczestnik spotkania Taizé

Swoim doświadczeniem dzieli się Tomasz, który przyjechał na spotkanie z Wałbrzycha:

Do 1 stycznia w katedrze greckokatolickiej przy pl. Nankiera odbywają się modlitwy (poranne, południowe, wieczorne) a także warsztaty prowadzone w j. angielskim i ukraińskim. Spotkania są otwarte dla wszystkich chętnych.

Różnimy się obrządkiem i tradycją, ale nie prawdami wiary – mówi uczestniczka ESM Taizé, która do Wrocławia przyjechała z Ukrainy:

Kościół Greckokatolicki (inaczej: Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego) liczy w Polsce około 55 tys. wiernych. Różnice, które występują między nim a Kościołem rzymskokatolickim, są niewielkie:

  • w Kościele greckokatolickim komunia święta udzielana jest pod dwiema postaciami
  • u grekokatolików obowiązuje praktyka udzielania razem trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego – chrztu, bierzmowania oraz Eucharystii (dzieci przyjmują Komunię Św. poprzez dotknięcie ust)
  • w Kościele greckokatolickim księża mogą mieć żony, o ile związek małżeński zawarli przed przyjęciem święceń; natomiast po przyjęciu sakramentu święceń duchowni nie mogą się żenić
  • Msza Święta sprawowana jest według rytu bizantyjskiego, a nie rzymskiego. Tak jak w Kościele katolickim Msza św. składa się z liturgii słowa i liturgii eucharystycznej; różnice występują między ich poszczególnymi elementami
  • liturgie odprawiane są najczęściej w języku ukraińskim, czasem w staro–cerkiewno–słowiańskim

Podczas sprawowania Mszy św. w obrządku wschodnim bardzo ważne są śpiewy.

POSŁUCHAJ:

Dziś (29.12) w Katedrze greckokatolickiej odbędzie się koncert ukraińskich psalmów z XV-XVII wieku w wykonaniu kobiet z rodziny Zerno. Początek o 14:45, wstęp wolny.

Materiał przygotowała Daria Detlaf

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content