Święta Rodzina nie jak z obrazka, ale bardzo bliska

fot. Radio Rodzina

Wspólnota parafialna na Sępolnie świętuje dziś odpust ku czci Świętej Rodziny. Święto Świętej Rodziny obchodzone jest w Kościele w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu.

Centralne uroczystości odpustowe odbyły się o godz. 12:30, kiedy Mszy św. przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Podczas Eucharystii przysięgę małżeńską odnowili małżonkowie, którzy w tym roku przeżywali okrągłe rocznice ślubu.

W homilii metropolita wrocławski zwrócił uwagę na to, że Bóg nigdy nie wybiera idealnych kandydatów do założenia rodziny, ale ufa ludziom i współpracuje z nimi takimi, jakimi są. Jako przykład podał rodzinę Jana Chrzciciela, a w szczególności Zachariasza, który w najważniejszej chwili swojego życia zwątpił w Boże obietnice.

Odwołując się do Listu św. Pawła do Efezjan, abp Kupny podkreślił, że gdy Chrystus wydał siebie za Kościół, to wspólnota ta nie była doskonała. Podobnie jest z miłością małżeńską, która nie jest idealna, ale małżeństwo ma rozwijać się i rosnąć na miarę doskonałości zaplanowanej przez Boga.

Nigdy nie można oczekiwać, że drugi człowiek jest doskonały, jest bez wad

– mówił metropolita wrocławski.

Abp Kupny przestrzegał również przed patrzeniem na Świętą Rodzinę jak na rodzinę „ze świętego obrazka”, jak na figurę. – Każdy może w niej odnaleźć część siebie – mówił duchowny. Podkreślił, że gdy Pan Jezus zagubił się w świątyni, było to wydarzenie bolesne dla Jego matki i ojca, którzy do tej pory decydowali o Jego życiu. Jezus pokazał jednak, że ma swoją wrażliwość religijną, sam decydował o sobie, a choć Maryję i Józefa zabolało Jego postępowanie, doprowadzili Go do momentu, w którym mógł dojrzale o sobie stanowić.

POSŁUCHAJ HOMILII:

Podczas Mszy św. przysięgę małżeńską odnowili małżonkowie, którzy w tym roku obchodzili jubileusze. Otrzymali oni z rąk abp. Kupnego okolicznościowe błogosławieństwo.

Jubileusz 60-lecia małżeństwa świętowali Kazimierz i Władysława Kubowiczowie; 45-lecia Zygmunt i Danuta Majchrowiczowie; 40-lecia Piotr i Barbara Gliszczyńscy; 30-lecia Tomasza i Renata Grackowie, Marian i Magdalena Zamorscy, Adam i Małgorzata Baltynowie, Robert i Anna Porosowie, Marek i Ewa Kaczkowscy, Grzegorz i Bernadetta Rybakowie, Krzysztof i Wioletta Duczmalowie; 25-lecia Piotr i Agnieszka Sienkiewiczowie, Tomasz i Aleksandra Kondraccy, Jacek i Ewa Chracholowie; 20-lecia Dariusz i Lilianna Blicharscy, Marek i Wioleta Klubowie; 15-lecia – Dariusz i Anna Jaśkiewiczowie, Tomasz i Marta Lichotowie, 10-lecia – Robert i Beata Jakubowscy, Radosław i Małgorzata Kubatowie oraz Łukasz i Matylda Mizdrowie.

Poszerzona rodzina, wielkie świętowanie

W porannej Mszy św. o godz. 9:00 brali udział uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych, którzy goszczą na terenie parafii. Proboszcz, ks. Piotr Jakubuś, podkreślał z radością, że parafialna rodzina rozrosła się o młodych z ESM. Goście zostali również przywitani w językach angielskim, włoskim i niemieckim.

W homilii ks. Wojciech Jednoróg, wikariusz parafii, odwołał się do prostego schematu rodziny, jaki Bóg zostawił nam, ale także w jakim żył Jezus. Józef, Maryja i Jezus mają być dla nas wzorami, z których możemy czerpać inspiracje do własnego życia.

Józef to człowiek, który słucha Boga – mówił ks. Jednoróg i dodał, że Boga możemy usłyszeć m.in. przez Pismo święte czy modlitwę, ale On sam ma też sobie wiadome sposoby na kontakt z nami. W przypadku Józefa były to sny. Duchowny przedstawił Józefa jako mężczyznę zdecydowanego, głowę rodziny, który miewa wątpliwości. Prowadzi jednak głębokie życie duchowe, ma świadomość wiary. – Mężczyzna musi mieć życie duchowe, inne niż kobieta, ale musi pozostawać w kontakcie z Bogiem – mówił ks. Jednoróg.

Mówiąc o Maryi, duchowny odwołał się do słów Psalmu z dzisiejszej liturgii: „Małżonka twoja jak płodny szczep winny w zaciszu twego domu”. Małżonka ma być więc ozdobą męża, jej cechami są również piękno i dawanie życia.

„Synowie twoi jak oliwne gałązki dokoła twego stołu” – dalsze słowa Psalmu mówią o relacjach w rodzinie. Ks. Jednoróg wskazał, że choć różnice między członkami rodziny, odmienne poglądy i spory są rzeczą ludzką, to jako dzieci Boże powinniśmy być ponad tym i nie dawać diabłu miejsca w swoich sercach.

Po Eucharystii młodzi spotkali się w parafii, by posłuchać o jednym z miejsc nadziei, jakim na Sępolnie jest kuchnia charytatywna.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content