Abp Ryś: Ruszajcie się w życiu, ale miejcie korzenie w Bogu

fot. Radio Rodzina

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św. w parafii pw. św. Faustyny we Wrocławiu.

W Eucharystii wzięli udział m.in. uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych, którzy goszczą w parafii oraz rodziny, u których mieszkają.

W homilii abp Ryś odniósł się do hasła 42. ESM Taize: „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”, za przykład takiej postawy podając św. Józefa.

Święty Jóżef zawsze jest w ruchu, nie dlatego, że nie potrafi usiedzieć w miejscu, ale dlatego, że ma rodzinę i że się o nią troszczy. Dla tej rodziny jest w stanie podejmować nieraz bardzo trudne decyzje jak wędrówka do Egiptu. Tym, co sprawia, że on jest w ruchu, jest miłość.

– mówił abp Ryś i dodał, że każda z podjętych decyzji kosztowała Józefa bardzo wiele. Każdą z nich podejmował przez sen, a ten w Biblii jest bardzo bliski śmierci, za każdym razem więc Józef decydował się na coś kosztem swojego umierania.

Należałoby więc zadać sobie pytanie, co każe mu wybierać. A odpowiedź jest taka, że gdy Józef we śnie słyszy wezwanie „wstań!”, to, gdybyśmy dosłownie przetłumaczyli grecki tekst, otrzymamy słowa „przyjmij ich bliżej”.

Metropolita łódzki zwracał uwagę, że Józef przyjmował swoją rodzinę jako dar od Boga i że decyzja o założeniu rodziny i trwaniu w nie jest jednorazowa, ale wciąż podejmowana na nowo.

W życiu Józefa nie brakowało ruchu, ale było też coś, co czyniło je stabilnym – korzeń, czyli Boże słowo.

Gdzie by nie był, wszędzie słyszy słowo Boga, nawet w Egipcie. Bóg mówi do niego: pójdziesz do Egiptu, do świata, który jest pogański, który zabijał dzieci, ten mały Jezus będzie uratowany w kraju, który zabijał dzieci. Idź, nie bój się, Ja będę do ciebie mówił. […] To, co czyni nasze życie stabilnym to nie miejsce, w którym żyjemy, ale relacja, w której jesteśmy, relacja z Bogiem.

Na zakończenie abp Ryś zaapelował: „ruszajcie się w życiu, ale miejcie korzenie w Bogu”.

Metropolita łódzki spotkał się dziś z uczestnikami ESM także na warsztacie poświęconym czytaniu Biblii.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content