Brat Alois: „Trzeba nam porzucić lęk i wybrać zaufanie”

fot. Radio Rodzina

Tysiące uczestników Europejskiego Spotkania Młodych modliło się wieczorem w Hali Stulecia. Podczas spotkania brat Alois, przeor wspólnoty braci z Taize, dziękował mieszkańcom za gościnność okazaną pielgrzymom.

Wieczorna modlitwa w Hali Stulecia rozpoczęła 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taize.

To wielka radość znaleźć się znowu we Wrocławiu, na polskiej ziemi, która już cztery razy gościła spotkania europejskie: dwa razy tutaj, we Wrocławiu, raz w Warszawie i ostatni raz w Poznaniu

– mówił br. Alois.

Podkreślił, że w Polsce często mówi się „gość w dom, Bóg w dom”, a fakt, że wszyscy pielgrzymi znaleźli gościnę w domach, jest znakiem ewangelicznym.

W dalszej części rozważania przeor wspólnoty z Francji nawiązał do hasła spotkania „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”. Zaznaczył, że te słowa opisywały życie Urszuli Ledóchowskiej oraz, że „w Polsce wiara wielu osobom stworzyła przestrzeń głębokiego zakorzenienia, co pozwoliło im, nawet wśród różnych przeciwności, wykazać się odwagą i niezwykłą śmiałością. My także chcielibyśmy głębiej zakorzenić się w wierze przyjmując miłość, jaką Bóg obdarza każdego i każdą z nas”.

Brat Alois mówił również o różnorodności, która nie przeszkadza żyć w komunii: „Przeciwnie, pozwala nam bezpośrednio zetknąć się z wolą Boga dla nas: to On pragnie gromadzić nas w jedności przez Chrystusa, który jest komunią”.

Zwrócił też uwagę na potrzebę jedności i solidarności:

Chcielibyśmy, aby w tej jedności i solidarności, którymi staramy się żyć, znalazło się miejsce dla najuboższych. W parafiach, które was goszczą, spotkacie się z osobami, które pomagają wykluczonym, chorym, które odwiedzają więźniów, cudzoziemców… tyle znaków nadziei.

Podczas modlitwy czytany był także fragment Księgi Rodzaju, który mówi o spotkaniu Boga z Abrahamem, który podążył za Bożą obietnicą i wyruszył z żoną do nieznanego kraju.

My także odważmy się na taki radykalizm! Uwierzmy, że Bóg nas prowadzi. Trzeba nam porzucić lęk i wybrać zaufanie. Zaufanie do Boga, zaufanie do innych ludzi. Zaufanie do Boga przynagla nas, żebyśmy porzucili swoje fałszywe zabezpieczenia.

Całe rozważanie brata Aloisa znajdziesz TUTAJ.

fot. RR

Porozmawialiśmy także z uczestnikami spotkania.

Filip Łuczak przyjechał z Poznania, w spotkaniu Taizé bierze udział kolejny raz.

– Chciałbym przeżyć ten czas z Panem Bogiem i wśród ludzi, dodaje pielgrzym.

Kl. Michał Sułowski również przyjechał z Poznania. Wcześniej uczestniczył w Europejskich Spotkaniach Młodych w Pradze, Walencji oraz Rydze. Co przyciąga go do tych spotkań?

Ewelina i Asia, które po raz pierwszy biorą udział w ESM, popołudnie spędziły pracowicie.

Opowiada Ewelina:

Później dziewczyny brały udział w modlitwie w kościele Uniwersyteckim pw. Najświętszego Imienia Jezus. Opowiedziały nam o swoich wrażeniach.

Uczestnicy modlili się również w innych kościołach na terenie miasta, m. in. w katedrze greckokatolickiej, katedrze św. Jana Chrzciciela, kościele św. Elżbiety czy Najświętszej Maryi Panny na Piasku.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content