Pogódź się na święta – rozmowa z psychologiem

fot. pixabay.com

Okres przedświątecznych przygotowań sprzyja częstszemu byciu razem. Okazją do spotkań są zakupy, wspólne gotowanie, rozmowy przy wigilijnym stole. Zdarza się jednak, że to podczas Świąt częściej dochodzi do spięć czy konfliktów w rodzinie.

Dlaczego tak się dzieje? O tym w wywiadzie, którego emisja już dziś (21.12.) między 18:00 a 20:00 na naszej antenie.

Święta są dla nas doświadczeniem ważnym, a kiedy przywiązujemy do czegoś dużą wagę, to wtedy pojawia się napięcie. Wiąże się to z naszymi potrzebami (…) i bywa, że nie mówimy o nich wprost, albo zwyczajnie – bierzemy na siebie zbyt dużo.

Anna Łopuch, psycholog

O roli emocji, wyrażaniu potrzeb oraz o tym, jak prosić o pomoc w przygotowaniach – opowiada w rozmowie z Darią Detlaf – Anna Łopuch, psycholog i psychoterapeuta z Fundacji Evangelium Vitae we Wrocławiu:

Jak reagować, kiedy napięcie pojawia się między małżonkami a ich teściami?

– Warto zastanowić się, jakie intencje miała ta druga osoba – mówi psycholog Anna Łopuch:

„Niewygodne” pytania

Mogą sprawić przykrość, zwłaszcza zadawane na forum. Kiedy ślub? Kiedy dziecko? Co planujecie dalej? Takie pytania wynikają zazwyczaj z troski – tłumaczy psycholog:

Być razem. Książka dla par

Rodzina potrzebuje rodziców, którzy potrafią zadbać o siebie – pisze w swojej książce pt. „Być razem” duński pedagog i terapeuta Jesper Juul. To jeden z drogowskazów do budowania relacji, dodaje na koniec Anna Łopuch:

Materiał przygotowała Daria Detlaf

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content