Srebrny ołtarz Jerina powrócił do Katedry Wrocławskiej – relacja z uroczystości

fot. Radio Rodzina

Wrocławska katedra pw. św. Jana Chrzciciela przeżywa historyczną chwilę. Dzięki decyzji Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego, po 75 latach nieobecności na swoje pierwotne miejsce powrócił srebrny ołtarz ufundowany w 1591 roku przez biskupa Andrzeja Jerina.

Uroczystości powrotu ołtarza zgromadziły dziś w katedrze grono znamienitych gości, hierarchów Kościoła Katolickiego, przedstawicieli kościołów siostrzanych, samorządów, włodarzy miasta, powiatu, regionu, rektorów wrocławskich uczelni, mecenasów sztuki, pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu, konserwatorów oraz osoby bezpośrednio związane z ufundowaniem środków na przebieg prac renowatorskich.

Wydarzenie rozpoczęło się o 11:00 utworem Magnificat w wykonaniu grupy Stolzer Ensambe oraz Scholi Cantorum Silesiensis Tomasza Sztolcera, wybitnego kompozytora, który urodził się w Świdnicy. We Wrocławiu jego nazwisko pojawia się w rachunkach kapituły katedralnej, gdzie posługiwał jako wikary.

Następnie gości przywitał proboszcz Archikatedry, ks. Paweł Cembrowicz, oraz Ksiądz Arcybiskup, który wręczył okolicznościowe pamiątki konserwatorom Muzeum Narodowego we Wrocławiu za realizację rekonstrukcji srebrnego ołtarza i konserwatorom, którzy podjęli się renowacji prezbiterium archikatedry wrocławskiej.

– Czuję ogromną radość z wydarzenia i że w jednym miejscu udało się zgromadzić znamienitych gościć, mówił arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski.

– Rana zadana przed 75 laty została zaleczona dzięki decyzji arcybiskupa Józefa Kupnego, mówił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej.

– To jest symboliczne znaczenie zakończenia przywracania świetności najważniejszej świątyni w stolicy Dolnego Śląska. Jestem pod ogromnym wrażeniem, mówił w trakcie uroczystości senator, Bogdan Zdrojewski. Były minister Dziedzictwa Narodowego i Kultury podkreśla, że jest to arcydzieło na najwyższym, światowym poziomie.

– Ołtarz jest naszym dziedzictwem, od dziś stanie się perłą sztuki, nie tylko wrocławskiej, dolnośląskiej, ale i polskiej, mówił Jacek Sutryk, prezydent miasta Wrocławia.

Przygotowaliśmy dla Państwa relację z przebiegu uroczystości, w czasie której o znaczeniu dzisiejszego wydarzenia opowiedzieli nam: Metropolita Wrocławski abp Józef Kupny, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz konserwatorzy Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pracujący przez ostatnie dwa lata nad odbudową ołtarza.

POSŁUCHAJ RELACJI

cz.1:

cz.2:

Materiał przygotowały Daria Detlaf i Patrycja Jenczmionka – Błędowska

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content