Delegacja Powiatu Wrocławskiego na kiermaszu bożonarodzeniowym w Ensisheim

mat. prasowe/Powiat Wrocławski

Udział delegacji Powiatu Wrocławskiego w kiermaszu bożonarodzeniowym w Ensisheim we Francji ma już swoją trzynastoletnią historię. W tym roku, w pierwszym tygodniu grudnia, dzięki owocnej współpracy partnerskiej z Departamentem Górnego Renu, na kiermaszu ponownie zabłysnęły biało-czerwone kolory flagi polskiej na stoisku Powiatu Wrocławskiego.

Polskie stoisko jak zawsze cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem odwiedzających kiermasz. O jego tegoroczną aranżację zadbała sześcioosobowa reprezentacja Powiatu Wrocławskiego, w skład której weszli przedstawiciele nauczycieli i uczniów Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Krzyżowicach, Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, a także artystki: Kazimiera Szałak – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Domasławiu oraz Teresa Gajewczyk z Zespołu Ludowego „Kultywator” w Brzeziej Łące. Warto dodać, że obie Panie były uczestniczkami konkursu na najładniejszą ozdobę bożonarodzeniową organizowanym przez Powiat Wrocławski w poprzednich latach.  

Stoisko Powiatu kusiło odwiedzających smakami tradycyjnych polskich specjałów kulinarnych oraz lokalnym rękodziełem w postaci kolorowych bombek, misternie wykonanych wianków i stroików. Panowała tu prawdziwie świąteczna atmosfera, którą dopełniały dźwięki polskich kolęd i folklorystyczny wystrój stoiska.

Wśród odwiedzających sporą grupę stanowiły osoby pochodzenia polskiego – najczęściej  potomkowie rodzin, które wyemigrowały po wojnie do pracy w kopalniach soli potasowych w Alzacji. Jak się okazuje swoją ciężką pracą i pracowitością Polacy zyskali bardzo pozytywną opinię wśród Francuzów, o czym zapewniał podczas spotkania z delegacją Powiatu Michel Habig – Mer Ensisheim i jednoczenie Wiceprzewodniczący Rady Departamentalnej Górnego Renu. 

– Wasz przyjazd do Ensisheim jest zawsze bardzo wyczekiwany przez tutejszą Polonię – mówił Mer zwracając się do delegacji Powiatu Wrocławskiego. – Jak się dowiedziałem – co trzecia osoba odwiedzająca stoisko Powiatu miała polskie pochodzenie, co świadczy o tym, jak ważna i potrzebna dla naszych mieszkańców jest Wasza coroczna obecność na kiermaszu bożonarodzeniowym w Ensisheim – dodał Michel Habig.

Zasadność kontynuacji tego projektu w przyszłości potwierdziła także Brigitte Klinkert – Przewodnicząca Rady Departamentalnej Górnego, która w swoim napiętym kalendarzu znalazła czas, aby w sobotni wieczór odwiedzić polskie stoisko na kiermaszu i spotkać się z delegacją Powiatu Wrocławskiego.

– Tego typu projekty są ważne nie tylko dla promocji kultury i tradycji obydwu narodów, ale przede wszystkim dla integracji naszych mieszkańców w ramach wspólnoty europejskiej – mówiła na spotkaniu z polską delegacją Brigitte Klinkert.

Wagę tych słów w szczególności docenili uczestnicy polskiej delegacji, którzy podczas swojego pobytu w Ensisheim byli pod wrażeniem nie tylko ogromnej gościnności ze strony Francuzów, ale również bogactwa tutejszej kultury i oczywiście słynnej na cały świat … kuchni francuskiej. 

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content