obchody Barbórki w Wałbrzychu

fot. ks. Grzegorz Umiński; Wałbrzych

W południe we wspomnienie św. Barbary, patronki górników, ordynariusz diecezji świdnickiej przewodniczył Mszy św. w intencji górników, ich rodzin, oraz zmarłych pracowników kopalni w Wałbrzychu w kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów.

 – Dzisiaj patrzymy na św. Barbarę. W jej życiorysie legenda przeplata się z historią. Jedno jest pewne, że zdobyła świętość przez męczeństwo. Ojciec jej był poganinem. Gdy stała się chrześcijanką więził ją i domagał się, by wróciła do dawnych bożków. Ona się na to nie zgodziła. Odnalazła Oblubieńca Jezusa Chrystusa i powiedziała, że przy nim wytrwa. To ją kosztowało życie. Odeszła w 306 roku – mówił bp Ignacy Dec. 

W homilii biskup wskazał, że górnicy to przykład ludzi pracy i modlitwy. – Górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności. Jesteście dla nas przykładem pracowitości, trudnej niebezpiecznej pracy i pobożności. Cieszymy się, że nie zapominacie kim byliście, że przedłużacie tradycje górnicze.  

Po Eucharystii odbyła się Wielka Parada Górnicza. Górnicy przemaszerowali sprzed kolegiaty pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego.

4 grudnia, obchody Barbórki odbyły się również w Nowej Rudzie-Słupcu. 

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content