Wrocławski Festiwal Kawy i Czekolady – 30.11-1.12

fot. wroclaw.pl

30 listopada i 1 grudnia spotkamy się na niezwykle aromatycznym, zniewalająco pachnącym i kuszącym smakiem Festiwalu, który każdego odwiedzającego zabierze w magiczną podróż do świata Kawy i Czekolady.

Dwa ziarna, dwie historie, dwa uzależniające smaki i całe mnóstwo wspólnych zastosowań. Podczas Festiwalu zmierzymy się z niezwykłą głębią kawy i czekolady. Będziemy smakować i rozkoszować się zarówno klasycznymi, jak i mniej oczywistymi połączeniami kulinarnymi z kawą i czekoladą w roli głównej.

To będzie obłędnie pyszny czas obcowania z jednymi z najbardziej intrygujących smaków naszych dziejów.

PROGRAM FESTIWALU

30.11.2019 SOBOTA (12:00-20:00)

SCENA FESTIWALOWA

12:00 Otwarcie festiwalu

12:30 – 13:15 Energia do Kawy. Odkrywamy tajemnice kawy kuloodpornej z masłem. Prowadząca Paulina Cygańska
Zdrowa kawa, czyli nie zakwaszająca, energetyczna, wspomagająca metabolizm i smaczna! Dla dbających o dietę i sportowców… Dla każdego smakosza 🙂 Podczas pokazu, uczestnicy dowiedzą się o właściwościach kawy kuloodpornej oraz sposobach jej przygotowania.

14:00 – 15:30 – Robimy tort. Pokaz robienia tortu połączony z degustacją. 
Podczas pokazu, zaprezentowane zostaną podstawy składania oraz dekoracji tortów
Dzięki pokazowi, tort, wyglądający jak słodkie arcydzieło, będziemy mogli z łatwością zrobić w domowym zaciszu i zabłysnąć wśród znajomych:)

16:00 – 17:30 Brązowe złoto Azteków – warsztaty kakaowe. Prowadzący Pizca del Mundo

Czy zastanawiałeś się kiedyś…
… czy kakao jest słodkie?
… czy kakao bywa fioletowe?
… jak się robi czekoladę, a jak kakao w proszku?
… jak rośnie kakao?
… czy biała czekolada to czekolada?

Na te i mnóstwo innych pytań odpowiadamy podczas jedynych w swoim rodzaju warsztatów kakaowych. Zapraszamy w podróż w różne zakątki świata – podczas zajęć korzystamy w własnych zdjęć i filmów z Peru, Ghany czy Brazylii. Podczas warsztatów posługujemy się prawdziwymi drzewkami kakao, które uprawiamy w Obornikach, uczestnicy będą mogli pooglądać na własne oczy wielkie owoce kakaowca. Czeka nas duuuużo praktyki! Uczestnicy będą mieszać, testować, próbować, a być może nawet sami wyprażać ziarna kakao. To nie tylko warsztaty, ale również mnóstwo próbowania kakao pod różnymi postaciami. Będzie pysznie (i zaskakująco)!

18:00-19:30 – Wykład o kolorach herbat i cupping różnych kolorów herbat, zaczynając od herbat zielonych japońskich, chińskich, następnie białych i żółtej, przez herbaty oolong i czarne, kończąc na czarnych i herbatach pu-erh. Prowadzący Piotr Mońka 
Kolory herbat – Kolor herbaty mówi o stopniu przemian biochemicznych, które w kontrolowany sposób zachodzą (lub nie!) w liściach zerwanych z krzewu herbacianego (Cemellia sinsnsis). W zależności od miejsca uprawy, warunków klimatycznych i geologicznych, wysokości nad poziomem morza, pory zbiorów, rodzaju zbieranego liścia, metodzie obróbki, aż wreszcie sposobu zaparzenia, z jednej rośliny uzyskujemy bardzo bogatą paletę smaków i aromatów. Nie ma jednego sztywnego sposobu właściwego parzenia herbaty. Temperatura wody, ilość użytych liści i czas parzenia to główne czynniki wpływające na smak i aromat herbaty. Istnieje jednak znormalizowana metoda cuppingu, pozwalającego na sensoryczną analizę porównawczą podobnych gatunków herbat. 

1.12.2019 NIEDZIELA (12:00-20:00)

SCENA FESTIWALOWA

12:30-14:00 Zostań domowym Baristą – #warsztatykawowe w wykonaniu Etno Cafe
Podczas warsztatu, uczestnicy zdobędą bezcenną kawową wiedzę oraz nabędą umiejętności parzenia kawy w domu.

14:30 – 16:00 Robimy tort. Pokaz robienia tortu połączony z degustacją. 
Podczas pokazu, zaprezentowane zostaną podstawy składania oraz dekoracji tortów
Dzięki pokazowi, tort, wyglądający jak słodkie arcydzieło, będziemy mogli z łatwością zrobić w domowym zaciszu i zabłysnąć wśród znajomych:)

16:30 – 18:00 Za zapachem kawy. Prowadzący Pizca del Mundo

Znamy kawę od podszewki, od ziarenka, od maleńkości. Śnimy o niej po nocach, gadamy o niej godzinami, próbujemy, testujemy, odwiedzamy rolników. Chętnie dzielimy się naszą pasją i wiedzą.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, podczas którego:
– NIE dowiesz się jaka kawa jest najlepsza, ale czego możesz szukać w smaku kawy, by znaleźć tę Twoją ulubioną,
– NIE dowiesz się jak robić wzroki z mleka na kawie, ale co wpłynie na smak Twojej małej czarnej
– NIE dowiesz się do której kawiarni najlepiej pójść, aby napić się dobrej kawy, ale co zrobić, aby znajomi tłumnie przychodzili na kawę do Twojej kuchni

Dowiesz się także co się dzieje z kawą od samego początku, gdy wykiełkuje gdzieś hen daleko za oceanem, aż do momentu, gdy trafi na sklepową półkę lub do Twojego młynka. O tym jak na efekt końcowy wpływa uprawa, przetwarzanie, palenie i mielenie.

Podczas wspólnego spotkania nie zabraknie czasu na testowanie, próbowanie, wybrzydzanie i zachwyty. Jeśli będziesz chciał rozpocząć swoją kawową przygodę w domu, też pomożemy. 

20:00 Zakończenie festiwalu

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl