Ks. Zienkiewicz wrócił pod Czwórkę!

ks. RK

W kościele pw. św. Piotra i Pawła we Wrocławiu, gdzie ks. Aleksander Zienkiewicz „Wujek” przez ponad 40 lat pełnił posługę duszpasterską, zostały złożone doczesne szczątki kapłana. Uroczystości przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Ekshumacja szczątków i przeniesienie ich z cmentarza to kolejny krok procedury kanonicznej w procesie beatyfikacyjnym.

Zgodnie z postanowieniem Stolicy Apostolskiej moment złożenia trumny w świątyni odbył się bez udziału wiernych. W modlitwie mogli uczestniczyć jedynie członkowie komisji, która przeprowadziła ekshumację oraz członkowie trybunału w procesie beatyfikacyjnym.

Po odczytaniu protokołu opisującego szczegółowo proces ekshumacji i złożeniu pod nim stosownych podpisów dokument został umieszczony w hermetycznej tubie i dołączony do trumny, która została opieczętowana. Następnie abp Kupny przewodniczył modlitwom, a po ich zakończeniu doczesne szczątki ks. Zienkiewicza przeniesiono do sarkofagu.

– Z chwilą beatyfikacji szczątki staną się relikwiami i będą mogły odbierać publiczną cześć w Kościele – wyjaśnia o. Szczepan Tadeusz Praśkiewicz, konsultor ds. kanonizacyjnych w Rzymie, postulator rzymskiej fazy procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza.

– Szczątki będą spoczywać w sarkofagu praktycznie do momentu beatyfikacji – dodaje o. Praśkiewicz

Następnym krokiem ku beatyfikacji Wujka będzie opracowanie positio – syntezy dochodzenia na szczeblu diecezjalnym.

Czy osoba, która w praktykowała cnoty w stopniu heroicznym, mogła mieć wady? – Nie możemy angelizować ludzi, święci nosili w sobie konsekwencje grzechu pierworodnego. Ich wielkością jest to, że pracowali nad sobą – mówi o. Paśkiewicz

W dalszej części procesu beatyfikacyjnego konieczne jest również opracowanie duchowej sylwetki ks. Zienkiewicza, jaka przebija z zeznań świadków w procesie i pism kapłana. Do beatyfikacji potrzebny jest także cud.

Poświęcenie sarkofagu ze szczątkami ks. Zienkiewicza odbędzie się 27 listopada o godz. 19:00.

Ks. Aleksander Zienkiewicz (1910-1995) przybył na Dolny Śląsk wraz z repatriantami ze Wschodu po Drugiej Wojnie Światowej. Po krótkiej posłudze jako prefekt Publicznej Szkoły Powszechnej Gimnazjum i Liceum w Sycowie został przeniesiony do Wrocławia. Pełnił tam m.in. funkcję rektora seminarium duchownego, a od 1963 do 1994 r. archidiecezjalnego duszpasterza akademickiego. Zmarł w opinii świętości 21 listopada 1995. Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym ks. Aleksandra Zienkiewicza zakończył się 25 listopada. Przez siedem lat odbyły się m.in. 52 sesje trybunału, przesłuchano 405 świadków oraz zgromadzono ponad 2800 stron akt procesowych.

inf. wł./inf. pras. Archidiecezja Wrocławska

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content