Patron dnia: św. Cecylia

fot. Radio Rodzina

Patronką dnia (22 listopada) jest św. Cecylia, dziewica i męczennica.

Cecylia jest jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego. Niestety, o świętej tak bardzo popularnej i czczonej w Kościele posiadamy bardzo mało informacji historycznych. Zasadniczym dokumentem jest pochodzący z V-go wieku opis jej męczeńskiej śmierci. Według niego Cecylia była dobrze urodzoną Rzymianką. Przyszła na świat na początku III w. Według starej tradycji z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości, chociaż rodzice obiecali już jej rękę również dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi.

W przeddzień ślubu Cecylia opowiedziała mu o swym postanowieniu i o wierze chrześcijańskiej. Święta pozyskała swego męża oraz jego brata Tyburcjusza, którzy przyjęli chrzest. Wkrótce potem wybuchło prześladowanie chrześcijan.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

Imię św. Cecylii wymieniane jest w Kanonie Rzymskim. Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Legenda bowiem głosi, że grała na organach.

W ikonografii św. Cecylia przedstawiana jest m.in. w tunice z palmą męczeńską w dłoni. Czasami gra na organach. Towarzyszą jej: anioł, instrumenty muzyczne, płonąca lampka, miecz, wieniec z białych i czerwonych róż – oznaczających jej niewinność i męczeństwo.

rl/Warszawa/Redakcja, www.brewiarz.pl, (mw)/KAI

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content