Rusza piąta edycja kampanii”Biała Wstążka”. Wrocław przeciw przemocy

fot. Radio Rodzina

25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, który rozpoczyna globalną kampanię „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć”. W Polsce projekt jest realizowany pod hasłem „Biała Wstążka”. We Wrocławiu w dniach 25 listopada – 10 grudnia w ramach kampanii zaplanowano wiele wydarzeń.

To już piąta edycja Wrocławskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy „Biała Wstążka”, którą honorowym patronatem objął prezydent Jacek Sutryk. Tegoroczne hasło brzmi: „Przemoc? Reagujesz-Zatrzymujesz”. Celem kampanii jest podniesienie świadomość społecznej i zapoczątkowanie działań przeciwko przemocy wobec kobiet, która jest jednym z najbardziej powszechnych naruszeń praw człowieka.

Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. W okresie trwania kampanii organizatorzy zachęcają mężczyzn, aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę, manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy.

„Nie” dla przemocy w rodzinie

– Powinniśmy umieć rozmawiać o przemocy oraz jej przeciwdziałać. Statystyki pokazują, że przemoc stosują przede wszystkim mężczyźni, stąd nasz apel kierujemy w pierwszej kolejności do nich. Bardzo duża – w zakresie udzielenia pomocy – jest rola świadków i obserwatorów takich wydarzeń, żeby zrobić ten pierwszy krok w stronę pomocy ofiarom przemocy – wyjaśnia Małgorzata Makarczuk-Kłos, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Jak podkreślają funkcjonariusze policji, pozytywnym aspektem jest to, iż zwiększa się odpowiedzialność społeczna, a tym samym rośnie liczba osób, które obok przemocy w rodzinie nie przechodzą obojętnie.

Gdzie szukać pomocy:

 • Niebieska Linia 800 120 002
 • Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123
 • Policja 997 lub 112
 • Wrocławski Telefon Zaufania 71 77 66 208

Harmonogram wydarzeń

Podczas wrocławskich obchodów kampanii „Biała Wstążka” zaplanowano m.in. uroczystą inaugurację w Rynku z udziałem prezydenta Wrocławia, koncert w Centrum Sztuki Impart czy odsłonięcie muralu „Oblicza Nadziei” przy Nadodrzańskim Centrum Wsparcia. W programie jest również organizacja specjalnych debat oraz konferencji. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne:

 • 21/22 listopada – V Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt.: „Więzi, które chronią. Język, który nie rani”, Centrum Konferencyjne Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ul. Strzegomska 55.
 • 25 listopada, godz. 12.00 – uroczyste otwarcie Kampanii w Rynku z udziałem prezydenta Wrocławia.
 • 29 listopada, godz. 10.00 – „Jak wrocławskie krasnale przeciwdziałają przemocy” – popularyzacja przeciwdziałania przemocy przez uczniów SP, przedszkoli i innych placówek edukacyjnych.
 • 1 grudnia, godz. 19.30 – koncert „Sound Like Woman x Wysokie Kobcasy – Siła Głosu Kobiet”, Centrum Sztuki Impart
 • 6 grudnia – debata „Na językach – zawoalowany język przemocy w życiu codziennym”
 • 9 grudnia, godz. 12.00 – uroczyste odsłonięcie muralu „Oblicza Nadziei”, Nadodrzańskie Centrum Wsparcia, ul. Rydygiera 45A.
 • 10 grudnia – koncert podsumowujący V Wrocławską Kampanię Przeciwdziałania Przemocy „Biała Wstążka” Wrocław 2019

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content