Zakochany olbrzym – historia pewnej popularnej skały

Zamek Książ i punkt widokowy Grób Olbrzyma z oryginalną balustrada projektu Ch. Tischbeina w pierwszej połowie XIX wieku. fot. mat. pras. / Zamek Książ

Turystów przybywających do Zamku Książ w Wałbrzychu w listopadzie uprasza się o zachowanie ostrożności. Przez najbliższy miesiąc będzie trwała instalacja nowej, inspirowanej XVIII-wiecznym projektem Ch. Tischbeina, balustrady zabezpieczającej urwiste krawędzie niezwykle popularnego punktu widokowego „Grób Olbrzyma”.

Punkt widokowy „Grób Olbrzyma” nieopodal Mauzoleum Hochbegów w kompleksie Zamku Książ w Wałbrzychu z którego codziennie wykonywane są tysiące zdjęć ikonicznej, południowe elewacji najpiękniejszego zamku w Polsce, ma swoją długą i bogatą historię. Związane z nim są również legendy i podania ludowe.

Najpiękniejsza z nich opowiada o zakochanym olbrzymie, który został pogrzebany żywcem pod skałą nazywaną dziś jego imieniem. Legendy związane ze skałą Grób Olbrzyma (niem. Riesengrab) pochodzą z bardzo zamierzchłych czasów. Być może opowiadano je sobie jeszcze zanim pod koniec XIII wieku, książę Bolko I Surowy z dynastii Piastów wybudował na skale swoją majestatyczną twierdzę znaną początkowo jako Fürstenburg (Książęcy Zamek), a następnie Fürstenstein (Książęca Skała, Książęcy Kamień).

Ze skały Grób Olbrzyma roztacza się spektakularny widok na południową elewację Zamku Książ i jego paradny Dziedziniec Honorowy. Nic więc dziwnego, że kiedy Christian Wilhelm Tischbein na zlecenie hrabiego Jana Henryka VI von Hochberga zaaranżował pod koniec XVIII wieku w parku tzw. „dziką promenadę”, uwzględnił charakterystyczną skałę w jej przebiegu. Założona w duchu romantycznym „Dzika promenada” która prowadziła z Książa do Starego Książa, na swojej trasie prezentowała zwiedzającym najpiękniejsze elementy naturalnego ukształtowania dzisiejszego Książańskiego Parku Krajobrazowego oraz konstrukcje powstałe przy pomocy ręki ludzkiej, takie jak groty, mostki itp. Od początku XIX wieku skała Grób Olbrzyma stała się niezwykle popularnym puntem widokowym z którego roztaczał się imponujący widok na południową elewację zamku. Do dziś stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc w książańskim parku.

inf. mat. pras. / Zamek Książ

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content