Dzień Wrocławski w mieście partnerskim w Holandii

fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

W Bredzie trwają obchody związane z 75. rocznicą wyzwolenia miasta i Holandii przez 1. Dywizję Pancerną prowadzoną do walki przez gen. Stanisława Maczka. W spotkaniu uczestniczył sam syn dowódcy II wojny światowej – prof. Andrzej Maczek.

W Dniu Wrocławia odsłonięto instalację „Pamięć” Tomasza Tomaszewskiego. Artysta dla Radia Rodzina tłumaczy jej ideę, która zawiera znikające ślady czołgu.

Po Lwowie i w Dreźnie w Bredzie prezydent Wrocławia odsłonił Krasnala Życzliwka. – Mam nadzieję, że będzie to kolejna zachęta dla Holendrów, mieszkańców Bredy, by przyjechali do Wrocławia i odkryli pozostałą część rodziny krasnali, mówił prezydent stolicy Dolnego Śląska.

W uroczystościach wziął udział syn generała Stanisława Maczka – prof. Andrzej Maczek, wraz z siostrzenicą – Karoliną, którzy zdradzili Radiu Rodzina swoją radość w trakcie spotkania.

W Dniu Wrocławia w Bredzie, przedstawiciele Wrocławia mogli także zapoznać się z planami rozwoju Bredy, poznać kierunek promocji i turystyki miasta partnerskiego, zwiedzić port Moerdijk czy zobaczyć występ zespołu DansNest, który uczestniczył w ESK 2016.

Przypomnijmy, Breda w czasie II wojny Światowej stanowiła ważny węzeł komunikacyjny, a jednocześnie punkt obrony niemieckiej.Żołnierze polskiej 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na Zachodzie zostali zapamiętani jako bohaterowie, którzy przelali krew nie tylko za Holendrów, ale za wolność Belgów czy Francuzów. Holenderska społeczność do dziś wyraża wdzięczność za ocalenie spod jarzma Niemców. Co roku w wielu miastach w Holandii: Axel, Turnozen, Breskens odbywają się uroczystości upamiętniające odzyskanie wolności dzięki polskim żołnierzom w trakcie II wojny światowej.

Breda jest miastem partnerskim stolicy Dolnego Śląska od 1991.Wizyta wrocławskiej delegacji zakończy się 29 października. Tego dnia Andrzej Duda prezydent RP wraz z królem Niderlandów będą uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia Bredy.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content