Prezydent Wrocławia złożył wieniec na grobie gen. Maczka

fot. Urząd Miejski Wrocławia

Złożeniem wieńca na cmentarzu, gdzie pochowany jest generał Stanisław Maczek oraz spotkaniem z potomkami polskich żołnierzy, rozpoczęła się wizyta wrocławskiej delegacji w Bredzie w 75. rocznicę wyzwolenia miasta i Holandii przez 1. Dywizję Pancerną prowadzoną do walki przez gen. Stanisława Maczka.

W mieście partnerskim Wrocławia prezydent Jacek Sutryk złożył dziś (27.10) wieniec na Polskim Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan, gdzie spoczywa generał 1. Dywizji Pancernej. – To niezwykle ważne i bliskie dla mnie okoliczności. Brat mojego dziadka walczył w armii generała Stanisława Maczka. Na tych smutnych wydarzeniach II wojny światowej udało nam się stworzyć platformę współpracy. Te tragiczne wydarzenia połączyły nas i łączą nas przez 75 lat, powiedział na cmentarzu prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk.

Prezydent podziękował także młodzieży V LO z Wrocławia, która bierze udział w uroczystościach. – Zależy nam, aby byli oni nośnikiem transmisyjnym, o tej trudnej i ważnej historii dla nas jak i Holendrów.

– Generał Maczek to bardzo ważna, ale mało znana postać w historii, która pokazała, że można wyzwolić miasto bez większych strat, mówi Monika Bednarska z V LO we Wrocławiu.

– Holendrzy uważają generała Maczka za bohatera i doceniają to, co często naród polski nie potrafi docenić, dodaje, Bernard Carr-de Avelon, uczeń V LO.

Przedstawiciele stolicy Dolnego Śląska spotkali się także z synami polskich żołnierzy walczących o wyzwolenie Bredy, którzy rozprzestrzeniają ideę bohaterstwa brygady Maczka: Władysławem Salewiczem oraz i Stanisławem Szamrowiczem

W planach spotkania przedstawicieli Dolnego Śląska jest także udział w Dniu Wrocławia, odsłonięcie Krasnala Życzliwka oraz rzeźby Tomasza Tomaszewskiego na skwerze Claudius Prinsenlaan i Wilhelminasingel.

Przypomnijmy, Breda w czasie II wojny Światowej stanowiła ważny węzeł komunikacyjny, a jednocześnie punkt obrony niemieckiej.

Żołnierze polskiej 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na Zachodzie zostali zapamiętani jako bohaterowie, którzy przelali krew nie tylko za Holendrów, ale za wolność Belgów czy Francuzów. Holenderska społeczność do dziś wyraża wdzięczność za ocalenie spod jarzma Niemców. Co roku w wielu miastach w Holandii: Axel, Turnozen, Breskens odbywają się uroczystości upamiętniające odzyskanie wolności dzięki polskim żołnierzom w trakcie II wojny światowej.

Breda jest miastem partnerskim stolicy Dolnego Śląska od 1991. Wizyta wrocławskiej delegacji zakończy się 29 października.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content