Portrety rodowe ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Między Pszczyną, a Książem

mat. pras. / Zamek Książ

W ramach cyklu spotkań „O historii na żywo” organizowanego przez Zamek Książ w Wałbrzychu i Fundację Księżnej Daisy von Pless, 21 października, odbędzie się spotkanie z Sylwią Smolarek-Grzegorczyk z Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Kustosz i kuratorka z partnerskiego miasta Wałbrzycha opowie m.in. o portretach Hochbergów, które przed wojną wisiały w Książu, a dziś stanowią część pszczyńskiej kolekcji.

Portrety rodowe gromadzone w dawnych wielkopańskich rezydencjach pełniły niezwykle istotną rolę. Służyły nie tylko ukazywaniu genealogii, ale też kształtowały tożsamość rodziny i demonstrowały ciągłość jej tradycji. Spotkanie zostanie poświęcone kolekcji portretów znajdującej się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Pszczynie i łączącej się z trzema ostatnimi rodami, do których zamek pszczyński należał od poł. XVI po poł. XX w. – Promnitzami, Anhaltami i Hochbergami. Dużą część kolekcji pszczyńskiej stanowią portrety hrabiowskiej i książęcej linii Hochbergów, które do II wojny światowej zdobiły ściany Zamku Książ. Są wśród nich wielkoformatowe płótna przedstawiające m.in. jego najsłynniejsza mieszkankę czyli księżną Daisy von Pless (1873-1943), ale także oryginalne, barokowe portrety najważniejszych przedstawicieli rodu Hochbergów, hrabiów Jana Henryka I (1598- 1671) i Konrada Ernesta Maksymiliana (1682-1742).

Spotkanie z Sylwią Smolarek – Grzegorczyk będzie okazją do opowiedzenia o historycznych związkach Pszczyny i Książa oraz o tym, jak wiele treści zawierają w sobie portrety. Ile informacji dostarczają nam na temat przedstawionych na nich osób i ile zagadek skrywają.

Spotkanie odbędzie się w Sali Krzywej na II piętrze Zamku Książ o godzinie 17:30. Organizatorzy proszą o  wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane): tel. 74 66 43 834 / 872, e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl.

inf. mat.pras. / Zamek Książ

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content