Młyn Papierniczy w Dusznikach Zdroju na liście UNESCO?

Muzeum Papiernictwa Duszniki Zdrój

Młyn Papierniczy w Dusznikach Zdroju stał się oficjalnym kandydatem Rzeczpospolitej Polskiej do wpisu na listę dziedzictwa UNESCO. To ważny postęp w trwających od kilku lat staraniach.

Teraz następstwem zgłoszenia będzie wpisanie młyna na tzw. Listę informacyjną UNESCO, co jest jednoznaczne z publicznym ogłoszeniem kandydatury i rozpoczyna fazę właściwych przygotowań. Wpis na listę UNESCO może dużo zmienić w funkcjonowaniu młyna – mówi Maciej Szymczyk – Dyrektor Muzeum Papiernictwa. Można spodziewać się znaczącego napływu turystów z zagranicy, którzy często wybierają obiekty do zwiedzania kierując się właśnie listą UNESCO.

Zanim można rozważyć wpis na listę – konieczne będzie przeprowadzenie bardzo drobiazgowych kontroli obiektu. Z biegiem lat coraz trudniej o taki wpis, a lista obiektów i potencjalnych kandydatów jest zawężana – dodaje dr Grzegorz Gajewski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu. Wpisanie młyna na tę elitarną listę wymaga dobrze przygotowanego wniosku oraz znalezienie klucza, który przemówi do wszystkich.

By zwiększyć szansę – postanowiono połączyć siły. Pod kierownictwem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju o wspólny wpis zabiegają również historyczne papiernie z Czech (Velke Losiny), Niemiec (Homburg) i Francji (Ambert).

gk/iar

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content