Salon Angelusa. Spotkanie z pisarzami nominowanymi do Nagrody Europy Środkowej 2019

(foto: mat. pras.)

We Wrocławiu w przededniu wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus odbędzie się spotkanie z finalistami konkursu. O warsztacie pisarskim, recepcji historii i wyzwaniach współczesności opowiedzą twórcy m.in. z Austrii, Rosji czy Ukrainy.

Miłośników literatury zapraszamy w piątek 18 października na 21:00 do kawiarni Barbara. Nominowani do Nagrody Angelus odpowiedzą na pytania czytelników, będą też prezentować fragmenty swoich książek w językach oryginalnych.

Rozmowa z Katarzyną Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury. POSŁUCHAJ:

W tym roku w finałowej siódemce znaleźli się:
1) Bianca Bellová (Jezioro, tłum. Anna Radwan-Żbikowska, Wydawnictwo Afera),
2) Georgi Gospodinow (Fizyka smutku, tłum. Magdalena Pytlak, Wydawnictwo Literackie),
3) Siergiej Lebiediew (Granica zapomnienia, tłum. Grzegorz Szymczak, Claroscuro Publishing House),
4) Christoph Ransmayr (Cesarski zegarmistrz, tłum. Jacek St. Buras, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego),
5) Sasha Marianna Salzmann (Poza siebie, tłum. Agnieszka Walczy, Prószyński i S-ka),
6) Jurij Wynnyczuk (Tango śmierci, tłum. Bohdan Zadura, Wydawnictwo KEW),
7) Polina Żerebcowa (Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994–2004, tłum. Agnieszka Knyt, Michał B. Jagiełło, Fundacja Ośrodka KARTA).

Laureat poza statuetką otrzymuje nagrodę w wysokości 150 tys. zł. Z kolei nagroda 20 tys. zł trafia do tłumacza najlepszego przekładu.

Przed jury niełatwe zadanie. Wśród kryteriów, które decydują o wyborze, jest m.in. związek przestrzeni i historii Europy Środkowej – mówi prof. Piotr Śliwiński:

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to najważniejsze coroczne wyróżnienie dla książek prozatorskich autorstwa pisarzy z Europy Środkowej wydanych po polsku bądź tłumaczonych na język polski. Miasto Wrocław funduje ją od 2006 roku. Nominowani w swoich dziełach podejmują tematy najistotniejsze, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur, skłaniają do refleksji. W 2018 roku Angelusa po raz pierwszy otrzymał Polak, Maciej Płaza, za książkę Robinson w Bolechowie [Wyd. W.A.B.].

Nazwisko laureata bądź laureatki poznamy w sobotę 19 października. Organizatorzy od godz. 20:00 będą transmitować galę za pośrednictwem strony https://angelus.com.pl/ Dzień później zwycięzca Angelusa pojawi się na spotkaniu autorskim z czytelnikami w klubie PROZA.

Materiał przygotowała Daria Detlaf

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content