X Święto Województwa Dolnośląskiego

mat. prasowe

Otwarcie uroczystej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, na której zostanie nadany tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO, pokaz filmu pt. „Szklane domy pani Zosi”, wręczenie Dolnośląskich Nagród Kulturalnych SILESIA oraz Nagród Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla Regionu będą składały się na XI uroczystą sesję Sejmiku z okazji X Święta Województwa Dolnośląskiego.

Wydarzenie odbędzie się w Auli Politechniki Wrocławskiej, w środę, 16 października 2019 r. o godz. 17.00.

Plan uroczystości:

1.            Otwarcie uroczystej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

2.             Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO –  pokaz filmu pt. „Szklane domy pani Zosi” – historia życia i działalności laureatki CIVI HONORARIO Pani Zofii Teligi – Mertens

3.             Uroczyste wręczenie Dolnośląskich Nagród Kulturalnych SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za rok 2019.

4.             Uroczyste wręczenie Nagród Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla Regionu.

W niedzielę 20.X. 2019 r. w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego co roku na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice odbywają się dwie gonitwy:

1. Gonitwa o nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Województwa

     Dolnośląskiego.

2. Gonitwa o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego .

Największą nagrodą sejmiku województwa jest przyznanie Tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO  * 

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 12 września 2019 r. tytuł Honorowej Obywatelki Dolnego Śląska CIVI HONORARIO przyznano Zofii Telidze-Mertens

– za jej nadzwyczajne zaangażowanej w repatriację polskich rodzin z Kazachstanu. Urodzona na Kresach Wschodnich, za utracone mienie zabużańskie wraz z matką otrzymała trzy wielorodzinne budynki na osiedlu w Szczytnicy niedaleko Bolesławca. Wyremontowała je własnym sumptem, a następnie zdecydowała się przeznaczyć ten majątek Polakom repatriowanym z Kazachstanu. Dzięki temu 40 rodzin przesiedlonych do Polski (łącznie około 200 osób) otrzymało od niej na własność mieszkania na osiedlu nazwanym przez nią „Kresówką”. W 2011 jej działalność charytatywna została przedstawiona w filmie dokumentalnym “Szklane domy pani Zosi”.

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dla instytucji otrzyma:

Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne powstało w grudniu 1945 roku. Utworzyli je pasjonaci i społecznicy, którzy wierzyli w edukację poprzez sztukę. Były to osoby znane i cenione, które wpisały się w dzieje szkolnictwa muzycznego oraz życie artystyczne Wrocławia.

Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne przyczyniło się do powstania już w 1946 r. Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina przy ulicy Kościuszki, a następnie Mazowieckiej, która rok później kształciła już 1 100 słuchaczy. Dzięki ich działalności również w 1946 roku powstała Wyższa Szkoła Muzyczna przekształcona w Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, a dziś jest to nasza Akademia Muzyczna we Wrocławiu. Utworzone Szkoły Muzyczne przy Łowieckiej i Podwalu, stanowiące podwaliny edukacji muzycznej na szczeblach od podstawowego do średniego, to również ich działania. Dzięki pedagogom z Towarzystwa powstała także sieć ognisk na niespotykaną dziś skalę. To oni napisali programy nauczania dla poszczególnych instrumentów. Obecnie Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne, prowadzi działalność koncertową, ale również ma pod swoją pieczą piętnaście Społecznych Ognisk Muzycznych o poszerzonym profilu edukacyjnym, we wszystkich tych placówkach kształci się ponad 1 000 uczniów. Stowarzyszenie ma również pod swoją opieką Młodzieżową Akademię Musicalową, Chór Gospel Life oraz na stałe współpracuje z Kameralnym Chórem Męskim CANTILENA. Od 2015 roku prowadzi projekt Wszystko Gra — szkolne orkiestry dęte przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wrocław. Zawsze współorganizowali różne festiwale na Dolnym Śląsku, np. Międzynarodowy Festiwal Chopinowskiego w Dusznikach, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie, w Szczawnie Dni Henryka Wieniawskiego.

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dla osób fizycznych otrzyma:

Dr hab. Artur Wróbel – jest absolwentem Wydziału Edukacji Muzycznej w klasie dyrygentury prof. Alana Urbanka oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie dyrygentury prof. Marka Pijarowskiego. W roku 2018 uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

Jego dorobek artystyczny jest długi i bogaty. Między innymi pracował w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, gdzie pełnił obowiązki kierownika chóru, w Operze Wrocławskiej na stanowisku asystenta dyrygenta, był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Kameralnego Chóru Męskiego Cantilena. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Symfonicznej ArtBel Ensemble (Artbel ansabl).

Wśród licznych nagród Artura Wróbla należy wymienić: wyróżnienie na X Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych, I miejsce na IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej,

II miejsce na 17 Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”(kantio lodziensis), II miejsce w 7 Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy oraz GRAND PRIX na 6 Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Studenckich Vivat Academia w Warszawie. Odznaczony Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Brązowym Krzyżem Za Długoletnią Służbę przez Prezydenta RP.

Mariusz Kędzierski  – artysta – rysownik, grafik oraz mówca motywacyjny o wielkiej sile przekonywania. Przyszedł na świat z wadą rozwojową rąk, ale mimo owej dysfunkcji wpisał się na dobre w mapę kulturalną Świdnicy, Dolnego Śląska, Polski oraz całego świata. Kilka lat temu wyruszył z międzynarodowym projektem „Mariusz rysuje”, odwiedzając wiele stolic europejskich, gdzie promował się jako artysta dolnośląski, pokonujący bariery. Jego hiperrealistyczne portrety od kilku lat podbijają serca pasjonatów sztuki na całym świecie. W ostatniej dekadzie brał udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Turcji. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech, w Hongkongu, Nowej Zelandii i Australii.

W 2019 roku jako pierwszy Polak zwyciężył w konkursie „Global Love of Lives” – nagroda przyznawana jest na Tajwanie od ponad 20 lat.

Pan Mariusz jest też świetnym mówcą motywacyjnym, w spotkaniach z młodymi ludźmi przekonuje ich, że bariery ograniczające rozwój człowieka tak naprawdę tkwią tylko w głowie.

Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu:

Ryszard Szurkowski urodził się 12.01.1946 w Świebodowie koła Milicza. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Przygodę z kolarstwem  rozpoczął  w 1963 roku, startując jako niezrzeszony amator. W  1968 r.  zdobył mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym, wicemistrzostwo Polski w wyścigu górskim oraz 4. miejsce w mistrzostwach Polski w wyścigu ze startu wspólnego. W kadrze narodowej zadebiutował rok później i po raz pierwszy wystartował w Wyścigu Pokoju, którego stał się legendą. Tłumy Polaków stawały na trasie Wyścigu Pokoju, aby dostrzec w peletonie jego żółtą koszulkę lidera, tysiące  gromadziły się przed telewizorami, by oglądać jego triumfy, a radiosłuchacze  z zapartym tchem słuchali relacji  z  ostatnich metrów  etapów.

Ryszard Szurkowski – ikona polskiego kolarstwa, najbardziej utytułowany polski kolarz w historii: trzykrotny mistrz świata, dwukrotny srebrny medalista olimpijski, czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju i dwunastokrotny mistrz Polski. Powszechnie uważany za najlepszego zawodnika-amatora na świecie.

* Tytuł Obywatela Honorowego Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO to najwyższy tytuł i największe uhonorowanie przyznawane przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

W roku 2004 jako pierwszy tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO otrzymał Ksiądz Henryk Kardynał Gulbinowicz w hołdzie Jego 24-letniej pracy na rzecz naszego województwa, którego dzisiejsze granice są zgodne z ówczesną Archidiecezją Wrocławską. Kolejne tytuły przyznano w roku 2007 górnikom z Lubina, którzy zginęli 31 sierpnia 1982 roku, kiedy mieszkańcy Lubina wyszli na ulice protestując przeciwko stanowi wojennemu. Sejmik Województwa Dolnośląskiego nadał pośmiertnie tytuły CIVI HONORARIO: śp. Michałowi Adamowiczowi, śp. Mieczysławowi Poźniakowi;  śp. Andrzejowi Trajkowskiemu.

W 2007 roku tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO przyznano również prof. Władysławowi Bartoszewskiemu, za działania, które pomogły wprowadzić samorządy.

W 2008 roku laureatem tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO został prof. Leon Kieres, za wybitne zasługi dla powstania, rozwoju i prawidłowego funkcjonowania samorządu Województwa Dolnośląskiego.

W 2010 r., po katastrofie w Smoleńsku, tytuł został przyznany pośmiertnie: śp. Lechowi Kaczyńskiemu Prezydentowi RP, śp. Ryszardowi Kaczorowskiemu Ostatniemu Prezydentowi RP na Uchodźstwie oraz pochodzącym z Dolnego Śląska: śp. Jerzemu Szmajdzińskiemu Wicemarszałkowi Sejmu RP, śp. Aleksandrze Natalli-Świat Posłance na Sejm RP, śp. Władysławowi Stasiakowi Szefowi Kancelarii Prezydenta RP, śp. Tomaszowi Mercie Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ś.p. Robertowi Grzywnie Majorowi Pilotowi Wojska Polskiego oraz śp. Janinie Natusiewicz-Mirer, historyk sztuki i archeolog, działaczka opozycji demokratycznej w PRL.

W roku 2012 laureatem został płk dr Jerzy Woźniak Żołnierz Armii Krajowej, bohater powojennej konspiracji, więzień z wyrokiem śmierci. Od 1946 mieszkaniec Wrocławia, uznany lekarz pulmonolog. Był wiceministrem do spraw kombatantów.

W 2013 r. tytuł i statuetka powędrowały do Waldemara Krzystka, reżysera i scenarzysty filmowego, który całe życie związany jest z Dolnym Śląskiem. Wyreżyserował m.in. „Małą Moskwę” i „80 milionów” – film, który był polskim kandydatem do Oscara i przedstawia młodemu pokoleniu historię zrywu solidarnościowego.

W roku 2014 Sejmik przyznał honorowe obywatelstwo Kornelowi Morawieckiemu i Władysławowi Frasyniukowi. Kornel Morawiecki był opozycyjnym przywódcą Solidarności oraz założycielem Solidarności Walczącej. Władysław Frasyniuk przywódca robotniczego strajku w 1980 r. i bohater stanu wojennego.

W roku 2015 laureatem CIVI HONORARIO został Sylwester Chęciński, wybitny scenarzysta i reżyser filmowy, od dziesiątków lat jest jednym z najważniejszych kulturalnych ambasadorów  Dolnego Śląska. Najbardziej znany jest z wyreżyserowania trylogii: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj, albo rzuć”, trylogię budującą tożsamość mieszkańców Dolnego Śląska, którzy po wojnie przyjechali na te ziemie z różnych części Polski i Europy.

W 2016 r. ponownie mieliśmy dwóch laureatów CIVI HONORARIO: Jana Miodka  profesora zwyczajnego doktora habilitowanego, językoznawcę, niestrudzonego popularyzatora poprawnej polszczyzny i profesora Krzysztofa Szwagrzyka – historyka, który na Dolnym Śląsku prowadził żmudną pracę nad rozpoznaniem historii z lat 1944 – 1956 i tej części naszych dziejów na Dolnym Śląsku.

Statuetkę CIVI HONORARIO zaprojektował ś.p. prof. Zbigniew Horbowy.

Rok 2017 był Rokiem Patronki Dolnego Śląska – Św. Jadwigi Śląskiej –  i to ją symbolicznie uhonorowała Kapituła CIVI HONORARIO. Św. Jadwiga Śląska – urodziła się w okresie 1174/1178; pochodziła z bawarskiego rodu  arystokratycznego, była żoną piastowskiego Księcia Henryka I zwanego Brodatym. Święta Jadwiga Śląska prowadziła działalność dobroczynną, zajmowała się chorymi i wspierała ubogich, przyczyniając się do rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego Dolnego Śląska.

W roku 2018 tytuł Honorowego Obywatela został przyznany Księdzu prałatowi Stanisławowi Orzechowskiemu, nazywany przez środowisko studentów „Orzechem”. W 1972 roku objął funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego Wawrzyny. W sierpniu 1980, podczas pierwszego strajku w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej, odprawił legendarną już mszę świętą, którą jej uczestnicy do dzisiaj wspominają jako wydarzenie założycielskie wrocławskiej Solidarności.. On sam określił, że „To była rzecz historyczna.
Sytuacja rzeczywiście była wyjątkowa. Po jednej stronie płotu, w zajezdni, byli strajkujący. Z drugiej strony ok. 20 tys. mieszkańców Wrocławia”.

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content