Patron dnia: św. Małgorzata Maria Alacoque

fot. Radio Rodzina

Patronką dnia (14 października) jest św. Małgorzata Maria Alacoque, dziewica.

Urodziła się 22 lipca 1647 r. w Burgundii we Francji. Mając zaledwie 4 lata złożyła ślub dozgonnej czystości. Ojciec Małgorzaty, notariusz i sędzia, zmarł, gdy miała 8 lat. Oddano ją wtedy do kolegium klarysek w Charolles. Ciężka choroba zmusiła ją jednak do powrotu do domu i oddana na wychowanie do apodyktycznego wuja.

Dzięki chorobie Małgorzata dojrzała duchowo i w wieku 24 lat wstąpiła do Sióstr Nawiedzenia (wizytek) w Paray-le-Monial. Musiała wyróżniać się wśród sióstr, skoro dwa razy sprawowała urząd asystentki przełożonej i była mistrzynią nowicjuszek.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

W związku z otrzymanym orędziem i poleceniem, aby ustanowiono święto czczące Najświętsze Serce Pana Jezusa oraz przystępowano przez 9 miesięcy do pierwszopiątkowej Komunii św. wynagradzającej, Małgorzata doznała wielu przykrości i sprzeciwów. Nawet jej przełożona nie wierzyła w prawdziwość objawień.

Dopiero w 1683 r., gdy wybrano nową przełożoną, Małgorzata mogła rozpocząć rozpowszechnianie Bożego przesłania. Od 1686 r. obchodziła święto Najświętszego Serca Jezusa i rozszerzyła je na inne klasztory sióstr wizytek.

Małgorzata Maria Alacoque zmarła 17 października 1690 r. w wieku 43 lat.

Beatyfikował ją Pius IX w roku 1864, a kanonizował Benedykt XV w 1920. Wraz ze św. Janem Eudesem jest nazywana „świętą od Serca Jezusowego”. Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa został uznany oficjalnie w 1765 r. przez papieża Klemensa XIII.

W ikonografii św. Małgorzata Maria Alacoque przedstawiana jest w czarnym habicie wizytek, w rękach trzyma przebite serce.

rl/Warszawa/Redakcja, www.brewiarz.pl, (mw)/KAI

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content