„Ewangelia”. Spektakl poświęcony pamięci Renaty Jasińskiej

Fot. Teatr Arka

W swoim nowym spektaklu Teatr Arka przenosi widza w inną rzeczywistość, gdzie czas nie ma znaczenia, gdzie czas się zatrzymał. W tej nowej przestrzeni można odkryć ślepych ludzi bez światła, postaci wyobcowane, zalęknione, słabe ale również nieznane siły, które są cały czas przy nas, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Przedstawienie oparte jest na historii życia Marii Magdaleny.

Twórcy spektaklu nie skupiają się jednak na faktach z życia, czy faktach historycznych. Postać Magdaleny jest jedynie pretekstem do pokazania człowieka nieszczęśliwego, który utraciwszy wszystko, co dla niego najważniejsze, przez ból i wolę dąży do poznania prawd absolutnych. Ludzie, których napotyka na swej drodze sięgnęli ostatecznej rozpaczy i podejmują próbę walki o własne świadome „ja”, o duchową ascezę, która jako jedyna jest słuszną drogą do szczęśliwego i doskonałego życia. Jej historia owiana jest wieloma niewiadomymi. Kim była? Jak przebiegało jej życie? Tego nie wiemy.

Spotykamy ją w momencie przełomowym w jej życiu, momencie, kiedy idąc do grobu Jezusa nie znalazła go, zamiast mistrza była tylko pustka, która w jednej chwili i ją ogarnęła. Wtedy na swojej drodze spotyka Starca, człowieka, który stracił wszystko wraz z utratą najbliższej dla siebie osoby. Obydwoje nie wiedzą jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nowym samotnym świecie… tylko czy jest on taki naprawdę, czy to bohaterowie muszą zrobić krok naprzód i postarać się zrozumieć kim naprawdę są i jaka jest ich droga.

Spektakl ten stawia bohaterom, przez co i widzom, pytania trudne ale jakże aktualne, trapiące człowieka i jego duchowość zarówno dwa tysiące lat temu jak i teraz.

Scenariusz i tekst do pieśni: Renata Jasińska, Zofia Warzyńska-Janowicz, Alexandre Marquezy

Reżyseria i choreografia: Renata Jasińska, Agata Obłąkowska, Alexandre Marquezy

Muzyka: BPax

Obsada:

Maria Magdalena : Agata Obłąkowska

Starzec: Alexandre Marquezy

Jecira: Maciej Mazurkiewicz

Dorota: Alicja Idasiak

Anna: Anna Rzempoluch

Jacek: Marek Trociński

Piotr: Jan Kot

Eliasz: Radosław Wojtas

Człowiek z lampą : Andrzej Kusiak

Żona: Beata Lech-Kubańska

Pozostali Twórcy:

Karolina Koniecka, Bartłomiej Pakos, Dorota Lech, Anna Kowal, Marta Laudrup, ,Agnieszka Złotorowicz ,Łukasz Motyka, Sławomir Ziętecki.

mat.pras./gk

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content