ŁUKASIEWICZ – PORT i Amgen będą współpracować

fot. M. Jędrzejczak

7 października, podczas Kongresu 590, instytut Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (ŁUKASIEWICZ – PORT) podpisał z firmą Amgen Biotechnologia Sp. z o.o. list intencyjny dotyczący współpracy przy projektach w zakresie m.in. medycyny personalizowanej. Celem projektów ma być pozyskiwanie i procesowanie danych na podstawie próbek materiału biologicznego, które posłużą do opracowania nowych terapii i profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

PERSPEKTYWY WSPÓŁPRACY

ŁUKASIEWICZ – PORT i Amgen w Polsce planują przygotowanie wspólnego projektu z zakresu medycyny personalizowanej, obejmującego zbieranie i przetwarzanie dużych ilości danych epidemiologicznych. Dane te mają być gromadzone w Biobanku prowadzonym przez ŁUKASIEWICZ –PORT.

– Firma Amgen to kolejny przedstawiciel branży Big Pharma, który dostrzega potencjał naszego instytutu, jego wysokiej klasy specjalistów i najnowocześniejsze w kraju laboratoria naukowo-badawcze. Łukasiewicz jako trzecia największa sieć badawcza w Europie ma ambicje, aby być częścią rewolucji biomedycznej. Dzięki doświadczeniu naszego partnera mamy realną szansę razem dokonać przełomu w myśleniu o chorobach cywilizacyjnych – mówi Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

– Jako organizacja B+R chcemy realnie przyczyniać się do rozwoju innowacji w Polsce. Dlatego wprowadziliśmy
w instytucie nowoczesny model biznesowy, odpowiadający na potrzeby przemysłu. Zaufanie partnerów, takich jak Amgen potwierdza, że kompleksowość naszej oferty, infrastruktura i potencjał naukowy są tym, czego poszukują międzynarodowe koncerny – mówi Andrzej Dybczyński, dyrektor ŁUKASIEWICZ – PORT.

Przyszłość współpracy jest otwarta, a pod uwagę mogą być brane także inne projekty naukowe, w których przydatne byłoby doświadczenie Amgen w opracowywaniu leków i potencjał obu stron do rekrutowania utalentowanych naukowców.

– Obszarów potencjalnej kooperacji jest wiele. Dobrym przykładem jest możliwość analizy dużych zbiorów danych. Dzięki planowanej współpracy można by prowadzić badania nad nowymi metodami prewencji, diagnozą i leczeniem chorób cywilizacyjnych, co w praktyce pozwoli na wsparcie i kształtowanie skutecznych programów profilaktycznych. Jest to zgodne z naszą ideą „predict & prevent”, czyli „przewidywać i zapobiegać” – mówi Gábor Sztaniszláv, dyrektor generalny Amgen w Polsce.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

ŁUKASIEWICZ – PORT jest instytutem rozwijającym nowe technologie z zakresu inżynierii materiałowej
i biotechnologii, w tym takich o potencjale aplikacyjnym w ochronie zdrowia, zwłaszcza w obszarach onkologii
i epidemiologii. Naukowcy ŁUKASIEWICZ – PORT, wykorzystujący infrastrukturę nowoczesnych laboratoriów, prowadzą zarówno kompleksowe prace naukowo-badawcze, jaki i pilotażowe badania dla różnych gałęzi przemysłu.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to projekt o znaczącym potencjale komercyjnym. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania. Z ośmioma tysiącami pracowników, 38 instytutami badawczymi zlokalizowanymi w 11 polskich miastach, jest trzecią największą siecią badawczą w Europie. Łukasiewicz to ta część nauki, która pracuje dla przedsiębiorczości i wspiera rozwój polskich firm. Działając w formule Science to Business, spotyka się z przedsiębiorcami i oferuje rozwiązania, które pomagają usprawniać biznes oraz tworzyć technologie zmieniające rzeczywistość. Łukasiewicz to realizacja polskich aspiracji do współdziałania z europejskimi i światowymi liderami.

Amgen

Amgen uwalnia potencjał biologii poprzez odkrywanie, opracowywanie i dostarczanie innowacyjnych terapii, skupiając się na potrzebach pacjentów cierpiących na poważne choroby, będące wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Firma wykorzystuje zaawansowane technologie między innymi z zakresu genetyki, aby rozwikłać złożoność chorób i zrozumieć podstawy biologii człowieka.

 Amgen koncentruje się na obszarach o dużych, niezaspokojonych potrzebach medycznych. Wykorzystując wiedzę oraz doświadczenie, firma tworzy rozwiązania terapeutyczne, które mają pozytywny wpływ na wyniki zdrowotne i znacząco poprawiają jakość życia. Prowadząc od 1980 roku pionierskie projekty biotechnologiczne, stała się jedną z wiodących na świecie, niezależnych firm biotechnologicznych. Każdego dnia Amgen dociera do milionów pacjentów na całym świecie i opracowuje innowacyjne leki o przełomowym potencjale.

Więcej informacji na stronie www.amgen.pl lub www.amgen.com.

mat. pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content