Synod amazoński: „niech nas prowadzi Duch Święty”

Fot. tygodnikpowszechny.pl

Na zasadniczą rolę Ducha Świętego w pracach synodalnych zwrócił uwagę papież otwierając prace 1. Kongregacji Generalnej Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Amazonii. Wskazał, że ma on cztery wymiary: duszpasterski, kulturowy, społeczny i ekologiczny. Zachęcił ojców synodalnych do roztropności w wypowiedziach dla mediów, ale także by nie tracili poczucia humoru.

Papież zwrócił uwagę na konieczność poszanowania tożsamości ludów Amazonii. Przestrzegł przed pokusą ulegania ideologiom w interpretowaniu sytuacji mieszkańców tego regionu i zaapelował, aby nimi nie pogardzać.

TŁUMACZENIE:
„Wczoraj było mi bardzo przykro, gdy usłyszałem drwiący komentarz na temat tego pobożnego pana, który przynosił ofiary w procesji mając na głowie pióropusz. Powiedzcie mi: jaka jest różnica między noszeniem piór na głowie a biretem używanym przez niektórych z urzędników naszych dykasterii?”

Ojciec Święty zaznaczył, że Synod nie jest parlamentem, ani nie jest środkiem, by pokazać, kto ma większą władzę, aby narzucić jakąkolwiek ideę czy plan. Prosił także, aby nie wyrzucać z auli synodalnej Ducha Świętego i podążać za jego przewodnictwem.

st, mw/Watykan/Redakcja, (mw)/KAI

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content