Więzień – też człowiek.

fot. Paulina Anna Galanciak

Teatr więzienny to przestrzeń, która zaciera granice wyznaczane w zakładach karnych przez mury i drut kolczasty. Fundacja Jubilo i projekt Odkluczanie, wykorzystują sztukę nie tylko jako metodę resocjalizacji, ale również jako narzędzie do wspólnego rozwijania wrażliwości na drugiego człowieka – bez względu na to, po której stronie krat ten się znajduje.

To jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Europie. We wrocławskim Zakładzie Karnym nr 1 przy Kleczkowskiej mężczyźni odsiadujący wyroki pozbawienia wolności uczą się aktorstwa, interpretacji tekstu, ale przede wszystkich odbudowania relacji i poczucia własnej wartości.

Obecna scena więzienna pozwala na wystawianie spektakli, jest jednak jeszcze sporo do zrobienia – trwa zbiórka pieniędzy na zakup profesjonalnego wyposażenia teatralnego, w tym świateł oraz systemu audio, położenie podłogi w miejsce betonowego klepiska. Wszystkie te materialne dobra są niezbędne, by kontynuować zaspokajanie potrzeb innego rodzaju – duchowych i emocjonalnych – a także by wspierać integrację osadzonych ze światem zewnętrznym.

O tym między innymi rozmawialiśmy z naszym gościem, Martyną Dębowską z Fundacji Jubilo:

Projekt ,,Odkluczanie” można wesprzeć pod tym linkiem.Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content