Jak głosować? informacje o wyborach
2 października 2019
fot. Radio Rodzina
13 października (niedziela) w Polsce odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Może się okazać, że w tym dniu, nie będziemy mogli oddać głosu w lokalu wyborczym należącym do naszego rejonu. Co wtedy zrobić?
Do 4 października osoby niepełnosprawne lub po 75. Roku życia mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być osoba zamieszkała w tym samym miejscu (gminie) lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o taką formę głosowania otrzymamy w urzędzie gminy, gdzie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców.
Do 4 października możemy również dopisać się do rejestru wyborców. Jest to sytuacja, kiedy na stałe mieszkamy w danej miejscowości, ale nie mamy meldunku. Wtedy urzędnik oprócz dowodu osobistego, może poprosić np. o dokument potwierdzający wynajem mieszkania lub oświadczenie właściciela nieruchomości. Można również dopisać się elektronicznie TUTAJ
Do 8 października możemy dopisać się do spisu wyborców. Jeżeli chcemy głosować w miejscu czasowego pobytu (poza miejscem zameldowania), wtedy możemy dopisać się do wspomnianego spisu. Dopisanie jest jednorazowe, wypełniony wniosek trzeba złożyć w urzędzie gminy, w którym chcemy oddać głos. Możemy również zrobić to elektronicznie TUTAJ
Do 11 października mamy możliwość otrzymać w urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym. Wtedy możemy oddać głos np. poza miejscem zamieszkania, za granicą, czy gdziekolwiek byśmy chcieli.
Lista 320 lokali wyborczych, w których możemy oddać głos za granicą jest udostępniona TUTAJ
Ważny głos w wyborach parlamentarnych oddamy wtedy, kiedy zagłosujemy na tylko jednego kandydata na karcie do głosowania stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska.
Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00.