Nie żyje Kornel Morawiecki. Miał 78 lat.

Fot. TVP Info

Nie żyje Kornel Morawiecki – poseł koła Wolni i Solidarni, wieloletni działacz i założyciel Solidarności Walczącej, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Miał 78 lat. W styczniu ujawnił, że choruje na raka trzustki.

W czasach PRL Kornel Morawiecki był działaczem opozycji antykomunistycznej. W 1968 roku Kornel Morawiecki uczestniczył w strajkach studenckich. Później drukował i kolportował ulotki potępiające władze komunistyczne za represje stosowane wobec protestujących. W sierpniu 1980 roku włączył się w organizowanie strajków we Wrocławiu i współorganizował regionalne struktury Solidarności. Jesienią 1981 roku został delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się, rozpoczął działalność poligraficzną i wydawał podziemną prasę.

W czerwcu 1982 roku założył we Wrocławiu Solidarność Walczącą, która stawiała sobie za cel całkowite odsunięcie od władzy komunistów oraz przywrócenie Polsce i innym krajom niepodległości. Solidarność Walcząca stworzyła konspiracyjną strukturę wydawniczą i i działalność radiową. Jesienią 1987 roku został aresztowany. Po kilku miesiącach w areszcie na Rakowieckiej w Warszawie, w kwietniu 1988, deportowano go z Polski bez prawa powrotu. Trzy miesiące później wrócił do kraju i ponownie stanął na czele Solidarności Walczącej. Ujawnił się dopiero w czerwcu 1990 roku.
Kornel Morawiecki był przeciwny porozumieniu zawartemu przy Okrągłym Stole.

W 2015 roku dostał się do Sejmu z list Kukiz ’15 i został marszałkiem seniorem Sejmu tej kadencji. W kwietniu 2016 zrezygnował z członkostwa i założył koło poselskie i partię Wolni i Solidarni.

W piątek „w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce” prezydent Andrzej Duda odznaczył Kornela Morawieckiego Orderem Orła Białego.

We wtorek 1 października od godz. 12 do godz. 18 w Starym Ratuszu (Muzeum Miejskie Wrocławia) zostanie wyłożona dla mieszkańców Wrocławia oraz turystów księga kondolencyjna.

IAR/gk

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content