Abp Kupny na Ślęży do młodzieży: „Cieszę się, że nie rozminęliście się z Jezusem”

fot. Radio Rodzina

„W górę serca – daj się odnaleźć” – to hasło towarzyszące czwartemu spotkaniu młodych z archidiecezji wrocławskiej na dolnośląskiej Górze Tabor, jak nazywana jest Ślęża. – Cieszę się, że nie rozminęliście się z Jezusem, jesteście wspaniałymi ludźmi o otwartych sercach. Dawajcie świadectwo, bo dzisiaj światu potrzeba naszego świadectwa życia wiarą, nadzieją i miłością – mówił do kilkuset nastolatków abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Zanim młodzi spotkali się na szczycie masywu Ślęży wyruszyli żółtym szlakiem z przełęczy Tąpadła, modląc się pod drodze i uwielbiając Boga śpiewem. Punktem centralnym ich spotkania była Eucharystia, której przewodniczył abp Józef Kupny. Homilię wygłosił bp Jacek Kiciński. – Ktoś kiedyś powiedział takie piękne słowa: „Dzieci mają marzenia, młodzi mają plany, a starszym pozostają tęsknoty”. I coś w tym jest – mówił wrocławski biskup pomocniczy, tłumacząc, że młodość to czas pięknych i wspaniałych marzeń. – Każdy z nas ma je ukryte głęboko w sercu i chciałby, by stały się one planami – podkreślił. – Marzymy o pięknym życiu, może o karierze. Z marzeń trzeba przejść do planów, jednak wtedy okazuje się, że trudno je zrealizować – dodał ksiądz biskup. Hierarcha zwrócił przy tym uwagę, że marzenia czasem są szalone, może niezgodne z planami rodziców. – Są jak góra Ślęża. Z daleka widać, ale z drugiej strony zastanawiamy się, czy damy radę ją zdobyć, czy to na nasze siły – tłumaczył, dodając: – Myślę, że wielu z nas na propozycję tego spotkania młodych zareagowało różnie. Pytaliśmy: co tam będzie? Po co mam tam jechać? Czy trzeba wchodzić na górę? A z góry widać więcej i lepiej, oddychamy lepszym powietrzem. Gdy człowiek stanie na szczycie, doświadcza wielkiej radości, bo osiągnął coś w swoim życiu. Bp Kiciński zauważył, że na szczycie Ślęży znajduje się świątynia, w której mieszka Jezus Chrystus. – Wielu zdobywa Ślężę, jednak niewielu wchodzi do kościoła, by spotkać się z Jezusem – mówił kaznodzieja, pytając: – Czy na szczycie moich marzeń, które staną się planami, jest wpisane spotkanie z Jezusem? i dodał: – Dzisiaj Jezus zaprasza nas do realizacji
Po modlitwie i wspólnym posiłku uczestnicy spotkania zaś wzięli udział w tańcach integracyjnych, a później mogli posłuchać świadectwa braci ze wspólnoty Taizé. Była okazja do zadawania pytań i rozmów. Bracia zapraszali na Europejskie Spotkanie Młodych, które odbędzie już w grudniu we Wrocławiu.

Diecezjalne spotkania młodych to inicjatywa abp Józefa Kupnego, który cztery lata temu po raz pierwszy zaprosił młodzież na górę Ślęża, tłumacząc, że chce, aby to właśnie miejsce stało się centrum, w którym nastolatkowie i studenci z całej archidiecezji będą mogli wspólnie modlić się i spędzać razem czas. W tradycji przez lata Ślęża nazywana była często
dolnośląskim Olimpem. Aktualnie, dzięki dziesiątkom akcji realizowanych dla młodzieży i przez młodzież przyjęła się nazwa Góra Tabor Młodych.

autor: Ks. Rafał Kowalski

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content