Co łączy odkrywanie lekarstwa na nowotwór i przestrzeń kosmiczną? Wrocławscy naukowcy!

fot. Radio Rodzina

Zbada zachowanie komórek rakowych i limfocytów T, a także wzrost grzybów w kosmosie – bio-nanosatelita to nowy projekt wrocławskiej spółki SatRevolution, nad którym firma pracuje wraz z czterema wrocławskimi uczelniami.

Nowy satelita w rzeczywistości będzie miniaturowym laboratorium, opartym na mikrofluidycznej technologii MEMS (ang. Micro Electro-Mechanical Systems), która łączy w sobie elementy mikromechaniczne i mikroelektroniczne.

Nanosatelita typu CubeSat, który dostarczy SatRevolution, wyposażony będzie w zminiaturyzowane instrumenty lab-on-chip, czyli tzw. laboratorium chipowe, które na podstawie wcześniejszych wyników opracuje Politechnika Wrocławska. 

– Nie ukrywam, że to dla nas szczególny projekt, ponieważ może on prowadzić do odkrycia nowych terapii oraz otworzyć człowiekowi drogę do zaawansowanej eksploracji kosmosu. W tym przypadku jesteśmy w stanie sprawdzić czy w kosmosie można tworzyć glebę, która umożliwi nam uprawę roślin lub też dowiedzieć się jak mikro organizmy czy tkanki „działają” w pozaziemskich warunkach, w warunkach mikrograwitacji – opowiada Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution.

Zaletą takiego rozwiązania jest jego wielkość, która wpływa zarówno na redukcję masy całego urządzenia, jak i kosztów jego produkcji. Instytut PAN imienia L. Hirszfelda, Akademia Medyczna i Uniwersytet Przyrodniczy, wszyscy z Wrocławia, zapewnią metodologię do prowadzenia eksperymentów biologicznych i biomedycznych w mikrograwitacji oraz – dla porównania wyników – na Ziemi.

SatRevolution i wrocławskie uczelnie

Badania, które ma prowadzić satelita, pomogą dowiedzieć się w jaki sposób kontrolować rozwój grzybów w niskiej grawitacji. Umożliwią też sprawdzenie, jak w takich warunkach zachowują się pobrane od myszy limfocyty T, odpowiedzialne m.in. za procesy odpornościowe w trakcie ciąży, a także jaka jest dynamika wzrostu komórek rakowych poddanych oddziaływaniu mikrograwitacji.

To może prowadzić do opracowania nowych terapii onkologicznych, antybiotykoterapii, regulacji genowych czy leków o zwiększonej penetracji.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content