Do parku Tysiąclecia wprowadziło się pięć jeży

fot. Radio Rodzina

Maja, Gucio, Tekla, Aleksander i Filip mają dwa miesiące i każde z nich waży ok. 400 g. Od piątku, 20 września, mieszkają w leśnej części parku Tysiąclecia. Ich bazą będzie luksusowy domek – wodoodporny, wentylowany dzięki tunelom z obu stron i chroniący je przed innymi zwierzętami.

Wypuszczenie jeży to wspólna akcja Tauronu Polska Energia i Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Małe ssaki pochodzą z okolic Rybnika. Właściciel jednej z działek znalazł je osłabione, gdy miały dwa tygodnie i natychmiast zabrał do lecznicy. Teraz, po odzyskaniu sił, zwierzęta wracają na wolność.

– W najbliższym czasie jeże będą jeszcze codziennie dokarmiane przez opiekunów, do czasu pełnego usamodzielnienia się. Domek, który otrzymały pozwala jeżom się schować, chroni je przed utratą ciepła oraz jest bardzo wytrzymały – wyliczył Piotr Gleńsk, doświadczony opiekun i konstruktor domków dla jeży.

Inicjatorem akcji jest Tauron Polska Energia, który organizował ją już w kilku miastach w Polsce.

– Kilka lat temu zapytaliśmy naszych pracowników, co chcieliby robić dla swoich lokalnych społeczności. Jednym z pomysłów było tworzenie domków dla jeży. Chcemy w ten sposób uwrażliwiać społeczeństwo na los tych zwierząt, które często cierpią przez wypadki komunikacyjne czy działalność człowieka. Wrocław to miasto spotkań, więc naturalnym było, że jeże muszą zawitać również tutaj – wyjaśnił Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

Domek nowych mieszkańców został położony z dala od ścieżek w leśnej części parku Tysiąclecia, który jest doskonałym miejscem do bytowania tych zwierząt.

– To teren, na którym prace związane z utrzymaniem zieleni prowadzone są w ograniczonym zakresie, dzięki czemu cechuje go wysoka bioróżnorodność. Dziękuję za tę wspaniałą inicjatywę i mam nadzieję, że nowi mieszkańcy szybko się u nas zadomowią – powiedział Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content