Patron dnia: święci męczennicy Korneliusz i Cyprian

Fot. wikimedia commons

Patronami dnia (16 września) są święci męczennicy Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup.

Korneliusz, był rzymskim kapłanem, który głosem ludu po śmierci papieża Fabiana został wybrany Następcą św. Piotra. Rządził Kościołem w latach 251-253. Do jego zasług należy zaliczyć zwołanie synodu, na którym potępiono Nowacjana, odpowiedzialnego za schizmę w łonie Kościoła.

Pochodzący z Kartaginy Cyprian, początkowo poganin, nawrócił się dzięki kapłanowi Cecyliuszowi, w roku 246-ym. Przykładnym, prawdziwie chrześcijańskim życiem, uzyskał takie poważanie, że w 247-ym roku został wyświęcony na kapłana. Kiedy w roku 248-ym umarł Donatus, biskup Kartaginy, św. Cyprian, mimo ucieczki i oporu, został odszukany i konsekrowany na biskupa.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

Obu świętych łączyła również postawa wobec tych chrześcijan, którzy za prześladowania Decjusza ze strachu wyparli się wiary, po czym chcieli do niej powrócić. Dzięki papieżowi Korneliuszowi uchwalono, że ich powrót do Kościoła – po spełnieniu określonych warunków – będzie możliwy. Cyprian nie tylko poparł papieża, ale nawet napisał osobne traktaty na ten temat: „O jedności Kościoła” oraz „O upadłych”.

W ikonografii św. Korneliusz przedstawiany jest w stroju papieskim z paliuszem, czasami w tiarze. Jego atrybutami są korona w ręku, gałązka palmowa, miecz, róg, tiara.

Św. Cyprian przedstawiany jest zwykle w szatach biskupich. Jego atrybuty to: biskupi krzyż, księga, gałązka palmowa, miecz, paliusz czy pastorał.

rl/Warszawa/Redakcja, www.brewiarz.pl, (mw)/KAI

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content