Patron dnia: św. Jan Chryzostom

Fot. wikimedia commons

Patronem dnia (13 września) jest św. Jan Chryzostom, biskup i doktor Kościoła.

Jan Chryzostom urodził się w Antiochii ok. 349 r. Chrzest przyjął będąc dorosłym. Wiemy, że przez 6 lat przebywał na pustkowiu, prowadząc życie eremity, po czym w 381 r. przyjął diakonat, a w 5 lat później został kapłanem. Podjął szeroką działalność kaznodziejską, a jego nauki gromadziły tłumy słuchaczy. Szybko sława św. Jana – jako wybitnego kaznodziei – rozeszła się po całym chrześcijańskim Wschodzie. W 397 r. zaproszono go do Konstantynopola, gdzie nieoczekiwanie dla niego osadzono na stolicy patriarchy.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

W obliczu rozruchów, katastrofy w pałacu, a także trzęsienia ziemi – w których upatrywano nadzwyczajnych znaków – sprowadzono patriarchę do Konstantynopola. Jednak w następnym roku ponownie skazano go na wygnanie. Jan prowadzony pieszo z miasta zmarł w drodze 14 września 407 r.

Pozostawił po sobie ogromną spuściznę literacką. Obok wspaniałych mów i szerokiej korespondencji, zachowały się teologiczne traktaty o naturze boskiej i ludzkiej Jezusa, o Eucharystii – jako identycznej ofierze z ofiarą na Krzyżu oraz o prymacie papieskim.

Ogłoszony przez Piusa V doktorem Kościoła w 1568 r. św. Jan Chryzostom jest patronem kaznodziejów.

W ikonografii przedstawiany jest jako patriarcha w stroju rytu ortodoksyjnego, czasami jako biskup Kościoła katolickiego. Jego atrybutami są: księga, osioł, pisarskie pióro.

rl/Warszawa/Redakcja, www.brewiarz.pl, (mw)/KAI

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content