Moniuszko w Galowicach

Muzeum Powozów Galowice

W ramach „Found Sounds Festival – Moniuszko odnaleziony!” 15 września w Muzeum Powozów w Galowicach zabrzmią dźwięki małej opery Stanisława Moniuszki pt. „Karmaniol, czyli Francuzi lubią żartować”.

Kierownikiem muzycznym projektu jest Stanisław Rybarczyk, za inscenizację i reżyserię odpowiada Roberto Sklomowski, za choreografię Elżbieta Lejman-Krzysztyniak, kostiumy zaś przygotowała Monika Wodarz.

„Karmaniol, czyli Francuzi lubią żartować” do libretta Oskara Korwina-Milewskiego to dwuaktowa operetka powstała w Wilnie w 1840 r. Stanisław Moniuszko, uchodzący za twórcę polskiej opery narodowej, znany jest głównie ze swoich późniejszych oper, jednak prowadziły do nich prace nad lżejszymi formami komediowymi, które sam kompozytor nazywał operetkami, a które muzykolodzy nazywają małymi operami czy sielankami. Jedną z nich jest właśnie „Karmaniol”, którego pragniemy odkryć na nowo dla szerokiej publiczności. Wyjątkowość przedsięwzięcia polega głównie na posłużeniu się oryginalną partyturą zbudowaną na podstawie odpisów z oryginałów znajdujących się w Bibliotece, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego w Warszawie.

Wydarzenie odbędzie się 15 września o godz. 15.00. Wstęp wolny.

mat. pras./as

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content