Czas, by zmienić przyzwyczajenia

fot: materiały prasowe

Tegoroczna wrocławska odsłona Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu wystartuje już 16 września na placu Kościuszki. Przez cały tydzień na wrocławian czekać będzie mnóstwo atrakcji, a wszystko zakończy się wielkim finałem podczas „Dnia bez samochodu”.

Jak co roku stolica Dolnego Śląska bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, który trwa od 16 do 22 września. Hasłem tegorocznej edycji na całym kontynencie jest „Chodź z nami!”. We Wrocławiu podkreślane są jego dwa aspekty. Jednym jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu miejskim, drugim zaś uczestnictwo w życiu miasta osób z niepełnosprawnościami, które ciągle muszą mierzyć się z różnego rodzaju barierami.

Dziś do Wrocławia każdej doby wjeżdża 240 tys. aut. Aby móc sprawnie poruszać się po mieście, należy zatem wspierać różne alternatywne formy transportu. Istotne jest jednak to, aby poprawa warunków przemieszczania się cieszyła się poparciem społecznym, a to wbrew pozorom nie jest łatwe. To, co w dłuższej perspektywie jest dobre dla wszystkich „tu i teraz”, dla części z nas wiąże się ze zmianą przyzwyczajeń, i to jest najtrudniejsze.

W wielu europejskich miastach podczas ETZT ważna ulica lub plac jest wyłączany z ruchu samochodowego na rzecz pieszych, rowerzystów oraz pasażerów komunikacji zbiorowej; we Wrocławiu w ostatnich latach były to kolejno most Uniwersytecki oraz ulice: Kazimierza Wielkiego, Krupnicza i Ruska.

materiał przygotował: Miłosz Rajczakowski

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content