Wrocławianie chętnie czytają e-książki

Fot. materiały prasowe

100-procentowe wykorzystanie limitu stron dostępnych dla czytelników w usłudze Legimi i pełne „obłożenie” wszystkich dostępnych czynników e-książek inkBOOK – tak najkrócej można podsumować trwającą przez wakacje akcję 13. Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu oraz polskich firm Arta Tech i Legimi, które wspólnie umożliwiły wrocławianom korzystanie z innowacyjnej alternatywy dla klasycznego wypożyczania papierowych książek.

Idea akcji była prosta – wszystkim posiadaczom karty bibliotecznej MBP udostępniono możliwość wypożyczenia e-czytników inkBOOK (polskiego producenta, firmy Arta Tech z Wrocławia) oraz dostęp do zasobów Legimi (polskiego serwisu pozwalającego w ramach abonamentu na nieograniczony dostęp do ogromnej liczby e-booków).

Pilotażowy program trwał przez całe wakacje w Centrum Innowacji Przejście przy ul. Świdnickiej – był on rozszerzeniem wcześniejszej inicjatywy, w ramach której posiadacze karty bibliotecznej mogli skorzystać z kuponu dostępu do serwisu Legimi (musieli jednak mieć własne urządzenie, na którym uruchamiali aplikację).

W okresie wakacyjnym biblioteka zdecydowała się udostępnić bezpłatnie, na okres 30 dni, urządzenia marki inkBOOK, które dzięki systemowi operacyjnemu Android, pozwalają na bezproblemowy dostęp do serwisu.

Ze względu na bardzo duże powodzenie akcji – już w sierpniu ostał wyczerpany roczny limit stron wykupiony przez Bibliotekę na platformie Legimi, a czytniki przez cały czas były w ciągłym obiegu i przechodziły z rąk do rąk pomiędzy kolejnymi czytelnikami – biblioteka planuje zwiększyć ilość urządzeń i pracuje nad wznowieniem dostępu.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia dla Virtuallo, wśród zwolenników nowoczesnych form czytania znajduje się prawie tyle samo kobiet (51 proc.), co mężczyzn (49 proc.), a najczęściej z takiej formy lektury korzystają ludzie młodzi w przedziale wiekowym 25 – 34 lat (34 proc.) oraz osoby w wieku 15 – 24 lat
(32 proc.). Społeczeństwo powinno poznać zalety posiadania urządzenia wyposażonego w e-papier, jako wygodniejszego do czytania niż tablet czy smartfon, bardziej mobilnego, a dzięki komfortowemu dla oczu doświetleniu ekranu (o regulowanym natężeniu i barwie) zdrowego dla oczu – mówi Paweł Horbaczewski, prezes Arta Tech, producenta czytników inkBOOK.

Jest możliwość wypożyczenia inkBOOKa nawet na 30 dni. Wystarczy posiadać kartę biblioteczną i udać się do centrum Informacji Przejście przy ul. Świdnickiej. Akcja pilotażowa trwa we Wrocławiu, niewykluczone jednak, że Arta Tech rozszerzy współpracę o całe konsorcjum bibliotek na Dolnym Śląsku.

gk/mat.pras

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content