Teatr Polski we Wrocławiu i Opera bez dyrektora

mat. pras.

Zarząd województwa dolnośląskiego ogłosił, że konkurs na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu został unieważniony.

Powody? pojawiły się pytania, czy przedstawiciel związku zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” może być w komisji konkursowej. Niedawno sąd pracy orzekł, że nie mógł zasiadać w komisji, ponieważ Inicjatywa Pracownicza zrzesza zbyt mało osób (nie jest reprezentatywna).

Członek zarządu województwa – Michał Bobowiec podkreśla, że urząd nie miał dokładnych danych dot. liczby członków Inicjatywy Pracowniczej. Dodatkowo zarząd został wprowadzony w błąd przez pełniącego obowiązki dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, Kazimierza Budzanowskiego.

Unieważnienie konkursu daje możliwość zarządowi wybrania nowego dyrektora bez potrzeby rozpisywania kolejnego konkursu. Jedynym wymogiem jest teraz uzgodnienie kandydata wspólnie z Ministerstwem Kultury.

Przypominamy również, że w środę (04.09) sąd administracyjny uchylił decyzję wojewody Pawła Hreniaka dot. odwołania dyrektora Opery Wrocławskiej. Oznacza to, że podjęta przez zarząd województwa dolnośląskiego uchwała o odwołaniu z tej funkcji Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego jest ważna. Taką uchwałę podjął zarząd po tym, jak kontrole NIK i urzędu marszałkowskiego wykazały różne nieprawidłowości, jakich miał się dopuścić dyrektor placówki. Głównie chodzi o niemal 600 tys. zł., jakie dyrektor Opery w 2017 r. miał zarobić za dyrygowanie spektaklami do których wg NIK sam siebie wyznaczał.

Teraz ani Teatr Polski ani Opera Wrocławska nie ma dyrektora. Do tematu będziemy powracać.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content