Robot Da Vinci w akcji. To pierwszy taki zabieg we Wrocławiu!

pixabay.com

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego wykonali w poniedziałek pierwszy we Wrocławiu, a drugi w Polsce zabieg usunięcia pęcherza moczowego całkowicie wewnątrz ciała pacjentki, dzięki czemu szybciej wróci ona do zdrowia. Skorzystano z medycznego robota da Vinci. Placówka jest w jego posiadaniu od 2010 roku, ale każde użycie musi być dobrze przemyślane, bo zabiegi z wykorzystaniem maszyny nadal nie są refundowane przez NFZ.


Całkowite usunięcie pęcherza moczowego opanowanego przez nowotwór, który nacieka jego warstwę mięśniową, to jedyne rozwiązanie dla osób cierpiących na tę chorobę. Po wycięciu organu, z części jelita robi się nowy „pęcherz”, który odprowadza mocz na zewnątrz organizmu. Zabieg ten można przeprowadzać tradycyjnie, wykonując szerokie nacięcia, albo mało inwazyjnie za pomocą laparoskopu lub robota da Vinci. Jednak do tej pory nawet przy zabiegach mało inwazyjnych część operacji trzeba było wykonywać na zewnątrz organizmu. Wrocławscy lekarze pokazali, że można inaczej.

– mówił prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.


Wojewódzki Szpital Specjalistyczny robota da Vinci zakupił w grudniu 2010 roku. Jednak, jak przyznają lekarze, zabiegi z jego udziałem wykonywane są rzadko, ponieważ wciąż nie ma na nie refundacji z NFZ. Dwa lata temu padła deklaracja z ministerstwa zdrowia, że pieniądze na taką nowoczesną medycynę się znajdą, ale jak do tej pory żadne decyzje nie zapadły.


Pacjent przed zabiegiem jest przygotowywany anestezjologicznie. Następnie odbywa się dokowanie robota. Ma on 4 ramiona. Na 3 znajdują się narzędzia, a czwarte to kamera, dzięki której na specjalnych monitorach doskonale widać cały przebieg operacji.


W Polsce cystektomii musi być poddawanych 25 procent pacjentów chorych na raka pęcherza. Dziś 70-80 procent tych zabiegów wykonuje się metodą otwartą, czyli taką, gdzie ingerencja w ciało chorego jest największa, a powrót do zdrowia najdłuższy.


Dyrekcja WSS we Wrocławiu cały czas prowadzi intensywne rozmowy w ministerstwie zdrowia w sprawie przyspieszenia procesu decyzyjnego odnośnie refundacji. Także poprzez wykonywanie zabiegów częściowo na swój koszt, medycy chcą udowodnić, że zastosowanie robota da Vinci ma sens i za jego pośrednictwem przeprowadzanych powinno być jak najwięcej operacji.

Prof. Wojciech Witkiewicz udzielił nam także krótkiego wykładu na temat historii technologii Da Vinci w Polsce.


Autor: Miłosz Rajczakowski

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content