Wrocław przeczyta Żeromskiego

fot. Radio Rodzina

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie w stolicy Dolnego Śląska zostanie odczytany m.in. utwór Stefana Żeromskiego „Rozdzióbią nas kruki i wrony…”.

Imprezie towarzyszyć będzie prezentacja rękopisu noweli znajdującej się w zbiorach Ossolineum, prezentacja fragmentu utworu Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków” z elementów spektaklu „Xięgi Schulza” Teatru Polskiego oraz muzyka na żywo. Organizatorzy zapewniają, że to tylko niektóre atrakcje, które czekają na uczestników tegorocznego Narodowego Czytania.

Do wydarzenia zapraszają Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wraz z Dyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu Adolfem Juzwenko. „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie” odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 7 września na dziedzińcu Ossolineum we Wrocławiu o godzinie 12:00.

Wśród ośmiu lektur, które zostały wybrane z ponad stu propozycji tytułów przez parę prezydencką są:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Do uczestnictwa w akcji mogą zgłaszać się m.in. szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zrealizować ideę w swoich miejscowościach. Inicjatywa została zapoczątkowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2012 roku. 

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content